AMAÇ, TUTKU VE ANLAM


Hepimiz bazen hayatı bir yapılacaklar listesi gibi yaşıyoruz, tutku kayboluyor, amaç unutuluyor ve anlam azalıyor. Strateji rahatça gözden kaçabiliyor ve operasyon içinde kayboluyoruz zaman zaman. Bu tip hisleriniz varsa ilk fırsatta bir mola almak ve hayatın amacı, anlamı ve tutkusu üzerine düşünmek yararlı olabilir.
Her şeyden önce enerjiye ve enerjik olmaya ihtiyacımız var, sabahları yataktan kalkarken bir çocuk gibi neşeli ve meraklı uyanmak, günün getireceği güzellikleri düşünerek güne başlamak.
Sizin her gün yapabileceğiniz ve yapmak için sabırsızlanacağınız şeyler neler olabilir, en az 3 madde sayabilir misiniz? Benim için sabah yürüyüşü, öğlen eşimle birlikte kahve içme faslı ve akşam yatmadan önce yarına notu yayımlamak.
Gün içinde kendinizi en çok neyi yaparken enerjik hissediyorsunuz, bu enerji nereden kaynaklanıyor olabilir? Ben en çok koçluk yaparken kendimi enerjik hissediyorum, bu enerji yaptığım işi sevmemden ve bir değer kattığımı hissetmemden kaynaklanıyor olabilir.
Enerjimizi yükselttik, şimdi sıra tutkuya geldi. En çok tutku duyduğunuz şey nedir? Hangi deneyim size yeni kapılar açıyor, hayatta olduğunuzu hissettiriyor? Bunun üzerinde uzun süre düşündüğümü itiraf edeyim, mesleğim olan yazarlık ve koçluk dışında da bir şeyler bulmak istedim. Sonunda seyahat etmekte karar kıldım. Görmediğim yerleri görmek, değişik insanlar ve kültürler tanımak benim en büyük tutkum, belki ileride seyahat yazıları yazarım.
Tutkudan sonra sıra anlama geldi. Geçmişi düşünmenin zamanı olabilir. Bugüne kadar yaptığınız şeyler içinde sizi en çok tatmin edenler hangileriydi, en büyük başarılarınız, gurur duyduğunuz şeyler neler? Tekrar yapmak isteyeceğiniz, yine olsa yine yaparım diyeceğiniz neler var?
Bu soruya genel bir yanıt vermek istiyorum kendi adıma, benim için hayatın anlamı değişim, mutlu değilsem daha mutlu olmaya doğru değişmek, küçük bir şey de olabilir, kariyer değişikliği gibi büyük bir adım da olabilir.
Anlama uygun bir amaç belirleyerek bugünkü yazı konusunu kapatalım o halde. Eğer sadece bir senemiz kalmış olsaydı bu süre içinde sizin için en önemli şeyler neler olurdu, hayatınızı nasıl yaşardınız?
Ben yine bir şeyleri değiştirmeyi seçerdim, daha iyiye daha mutluya doğru, kendimde ve çevremde.
En önemli şeyler asla en önemsizlerin insafına bırakılmamalı, arada bir zaman ayırıp bu konular üzerine düşünmeliyiz hepimiz.
Sevgi ile kalın.
P.S: Amaç, tutku ve anlam yolculuğunda hızlı bir başlangıç yapmak için kişiye özel yarım günlük seminerlerimden yararlanabilirsiniz, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 15 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.