ALMAK VE VERMEK


Yapmak istediğiniz şey her ne ise almak ve vermek arasındaki dengeyi kurabilmek önemlidir. İlişkiler üzerine çalışırken danışanlarıma önce nasıl bir insanla nasıl bir ilişki yaşamak istediklerini sorarım, sonra ise peki siz bu ilişkiye ne vereceksiniz sorusunu yöneltirim. Benzer bir durum kariyer değişikliğinde de geçerlidir. Girişimcilik veya ticaret yapacaksanız en önemli soru aslında en basit sorudur: Neden sizin müşteriniz olsunlar?

Mutlu olmanın kolay ve etkili yöntemlerinden bir tanesi talep eden insanlara yardım sunmaktır. Almayı istediğimiz her şeyi bir şekilde kendimiz de sunabiliriz, bunu fark etmek çok önemlidir.

İçten gelen bir şekilde elinizdekileri diğer insanlarla paylaşın, onlar da gerektiğinde size yardımcı olmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Kariyer koçluğu yaparken iş değişikliği veya yeni bir girişim için bana gelenlere genellikle şu soruları sorarım:

Yapacağınız işle kime nasıl yardım edeceksiniz, kimlere nasıl bir değer katacaksınız?

Başkaları ile paylaşmaya ve onlara vermeye kararlı olduğunuz neler var?

Nasıl bir fark yaratacağınızı bulduğunuzda tam olarak ne yapmak istediğinizi de bulursunuz.

Ben işim gereğince insanların daha mutlu yaşamalarına yardımcı olmaya çalışıyorum, onların mutluluğu benim mutluluğumu da bir miktar artırıyor.

Gerekli çalışmaları yapmaya ve biraz çaba göstermeye hazır olanlar için mutluluk sandığımız kadar uzak değildir. Diğer yandan mutluğu anlamak için almak ve vermenin önemini anlamak gerekir.

Diğer taraftan elbette sadece vermeyeceğiz, hak ettiğimizi düşündüğümüzü talep edeceğiz ve alacağız. Sadece yola çıkarken ben ne verebilirim diye düşünmek ve bunu içten bir şekilde yapabilmek önemlidir. Bunu gözden kaçırmanızı istemem.

Diğer insanlara verebileceğimiz o kadar fazla şey var ki. İlham verebiliriz, cesaret verebiliriz, sevgi verebiliriz, saygı verebiliriz. Bütün bunları vermek kendimizi de harika hissetmemize yol açacaktır.

Enerjimizi ve motivasyonumuzu bazen kendimizden dışarı doğru yönlendirmek farklı bir pencere açar. Yaşam kalitemiz ve mutluluğumuz artar.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.