ALMAK VE VERMEK ARASINDAKİ DENGE

ALMAK VE VERMEK ARASINDAKİ DENGE

Denge konusu çok önemli hayatta; pek çok şeyin dengesini bulmakla ilgili hayat. Dengeye yaklaştıkça mutluluk ve huzur artıyor, dengeden uzaklaştıkça ise azalıyor. Dengenin önemli konu başlıklarından bir tanesi de almak ve vermek arasındaki denge, bu dengenin bozulması gerek ilişkiler, gerekse iş hayatı anlamında sorun yaşamamıza yol açabiliyor.

Almak ve vermek arasındaki denge nefes ile başlıyor, hepimiz nefes alıp veriyoruz, bunu hayatımızdaki alanlara da benzer şekilde uygulayabilmemiz önem taşıyor.

İlişkilerde dengeyi ya da alma verme dengesini gözden kaçırdığımızda bir süre sonra şikayet etmeye başlıyoruz. Burada yanlış anlaşılma olmasın, bir şeyler almak için bir şeyler vermekten bahsetmiyorum, o farklı bir şey. Yapmak istediğiniz şeyleri elbette kendiniz istediğiniz için yapmalısınız, diğer yandan bir ilişkinin içinde iki taraf var, siz de bir şeyler almalısınız, bunun için de ne istediğinizi, ne beklediğinizi karşı tarafa uygun bir iletişim ile aktarmanız gerekiyor.

Sadece kadın erkek ilişkileri anlamında değil kurduğumuz bütün ilişkilerde bir tür denge arayışı içinde olmalıyız. Bunu yapmadığımız zaman bir süre sonra o kişiye içten gelen bir şekilde içerlemeye başlıyoruz ve bu da ilişkide soğuk rüzgarlar esmesine neden oluyor.

Hep bana hep bana olmayacağı gibi hep sizin daha fazla verdiğiniz ilişkiler de sizi yıpratacaktır bir süre sonra. Fedakarlık yaptığınızı düşünebilirsiniz ve bir süre sonra bu sizi rahatsız eden bir formata dönüşebilir. Bunun için lütfen ne istediğinizi düşünün ve dile getirin.

İş hayatında da almak ve vermek arasındaki dengeyi bulmak önemlidir; size ne için ücret ödeniyorsa onun karşılığını elbette vermelisiniz, diğer yandan sizin de haklarınız var ve bu hakları talep etmelisiniz. Hakkınızın teslim edildiği yerlerde çalışmaya gayret edin.

Almak ve vermek arasındaki denge aslında bir tür vicdan ve adalet anlayışıdır, hepimizin içinde bulunur, ama bazen bir şekilde unutuveriyoruz.

Bugün sizden kısaca bir düşünmenizi istiyorum, hayatınızın hangi alanlarında veya hangi ilişkilerinizde almak ve vermek arasındaki denge bozulmuş durumda ve bu durumu düzeltmek için neler yapabilirsiniz?

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Kış Dönemi Kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Önerilen Yazılar