Hayatımızı alışkanlıklarımız ve rutinlerimiz yönetir, pek çok konuda bilinçli seçimler yaptığımızı zannederken aslında bir tür otomatik pilotta yaşadığımız gerçeği ile yüzleşmek istemeyiz.

Ben her konuyu bir denge kavramı içinde ele almaya çalışırım. Dolayısı ile alışkanlıklarımız olması ya da belli rutinlere bağlı olmamız zaman zaman yararlıdır, bizi risklerden koruyabilir ya da yaşamdan keyif almamızı sağlayabilir.

Diğer yandan madalyonun bir de öteki yüzü var, alışkanlıklar ve rutinler hayatın genelini kapsıyor ise bir tür çok güçlü konfor alanı oluşturarak kişinin değişimini engelleyebilir, değişmek istediğiniz konularda çok büyük güçlükler yaşayabilirsiniz.

Bunun çözümü alışkanlıkları değiştirmek için pratik yapmaktan geçer. Bir danışanım ile 21 günlük bir rutin çözme programı uyguladık ve gayet başarılı oldu. Detaylarına yer vermiyorum ama ana fikri basit aslında, her gün yapmakta olduğunuz bir şeyi farklı yapacaksınız ya da daha önce denememiş olduğunuz bir şey yapacaksınız ve buna en az üç hafta boyunca devam edeceksiniz.

Daha büyük bir resimden bakacak olursak rutinlere aşırı bağımlı olan insanların hayatları bir süre sonra sıkıcı ve tekdüze bir hale de gelebilir. Bunun için hayatımıza yenilikleri ve farklılıkları dahil etmek yenilenmemizi sağlar.

Meraklı olmak, yeni şeyler öğrenmek de alışkanlıklarımızı değiştirmemiz için gerekli olan motivasyonu sağlayabilir.

Alışkanlıkların arkasında çoğu zaman bize yaşattıkları duygular vardır, güven gibi örneğin, kişi rutin hayatına devam ettiği sürece kendisini güvende hissediyor olabilir.

Hayatınızı bu açıdan değerlendirmenizi istiyorum bugün, alışkanlıklarınıza ne ölçüde bağlı ve bağımlısınız, yapmak istediğiniz değişimler konusunda bunlar size engel oluyor mu, en çok hangi konularda değişik bir bakış açısına ihtiyacınız var?

Görmek istediğiniz değişimin kendisi olun, bir yerlerden başlayın, devamı mutlaka gelecektir. Önemli olan hayatın farklı güzelliklerini keşfetmemizi sağlayacak dengeli bir yaşam sürmektir diye düşünüyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk çalışmaları hakkında bilgi almak için mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.