ALIŞKANLIK DEĞİŞİMİ İÇİN RUTİN DEĞİŞTİRME EGZERSİZİ

ALIŞKANLIK DEĞİŞİMİ İÇİN RUTİN DEĞİŞTİRME EGZERSİZİ

Hepimizin hayatında değiştirmek istediğimiz şeyler var. Bunlar çoğu zaman göreceli olarak büyük değişimler de olabiliyor. Bu tip büyük değişimlere hazırlanmak için daha küçük değişimlerle başlayarak bir tür altyapı oluşturabiliriz. Çoğu zaman alışkanlıkların değiştirilmesi ile başlamak işimize yarayabilir. Rutinlerimizi tespit edip bu rutinleri değiştirmeye başladığınızda ileride yapmak istediğiniz değişimi gerçekleştirmek için bir avantaj elde edersiniz.

Hepimizin hayatında rutinler var, rutinler genel olarak bakıldığında yararlı da olabilirler, öncelikle rutinlerinizin bir listesini yapın, sonra da haftanın bir günü bu rutinlerinizi değiştirmekle işe başlayın.

Bazı örnekler vermem gerekirse eğer örneğin sabahları saat 7.30 da uyanıyorsanız haftanın bir günü 06.30 da kalkarak bir saati fazladan kendinize ayırın. Elbette bunun için bir gün önce biraz erken yatmayı da ihmal etmeyin.

Akşam yemeğini saat 19.30 da yiyorsanız bir hafta boyunca saat 18.30 da yemeyi ve 20.30-21.00 arasında kısa bir yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz.

Yatmadan önce TV izleme alışkanlığınız varsa haftanın bir veya iki günü bunun yerine kitap okuyabilirsiniz.

Akşamları spor yapıyorsanız belli günlerde bunu sabah yapmayı tercih edebilirsiniz, önemli olan kendimizi biraz şaşırtmak ve rutinleri belli ölçülerde değiştirmek, farklılaştırmak. Alışkanlıklarımıza çok fazla ve sıkı bir şekilde bağlı olursak değişim konusunda harekete geçmek istediğimizde işimiz zorlaşabiliyor, bütün bu egzersizlerin amacı bu aslında.

Size iyi gelen şeyleri yapmaya devam edin elbette, sadece biraz farklılaştırın, günlerini veya saatlerini değiştirin ve az sayıda da olsa yeni aktiviteler ilave etmeye çalışın. Uzun zamandır başlamayı planladığınız bir şeye de bu sayede daha kolay yer açabilirsiniz hayatınızda.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar