AH ŞU KONFOR ALANIMIZDAN BİR ÇIKSAK

AH ŞU KONFOR ALANIMIZDAN BİR ÇIKSAK

Çok önemli işlere imza atacağız, isteklerimiz gerçek olacak, hayallerimize bir adım daha yaklaşmış olacağız, kendimizi başarılı hissedeceğiz, çok daha mutlu olacağız. Ama yapamıyoruz, acaba neden? Bugün bu konudaki düşüncelerimi paylaşmak istedim sizlerle.

Dün korku, şüphe ve cesaret ile ilgili bir yazı yayınlamıştım, fırsatınız olursa onu da okumanızı isterim. Konfor alanımız ve korkular konusu birbiri ile bazı açılardan ilgili. Konfor alanımızın içinde korku ya hiç yok ya da çok az miktarda var. Konfor alanımızı oluşturan şey alışkanlıklarımız ve deneyimlerimiz çünkü, yani bilgi ve deneyimin yoğun olduğu alanlardan ya da konulardan oluşan bir yer burası, bilinmeyene pek yer yok.

Bu nedenle bir insanın konfor alanından çıkabilmesi biraz da korkularını tanıyıp onlarla birlikte ilerlemeye karar vermesi ile mümkün olabiliyor, ilk adım bu olsa gerek.

Korkular kişi özelinde değişebilir elbette, kimimizin hayatında bahaneler şeklinde görünür, bahaneler korkularımızı maskeler aslında, sürekli bahaneler ileri süren insanlar muhtemelen bir şeyden korkmaktadırlar. Diğer insanların ne düşündüğünü gereğinden fazla kafaya takmak da bir tür korku sayılabilir. Ya da kendimizi sürekli diğer insanlarla kıyaslayıp özgüvenimizi törpülemeye başlamak veya benzer şekilde mükemmelliyetçi bir yaklaşım ile yaptığımız şeyleri önemsiz görüp yapamadığımız her şeyi gözümüzde büyütmek ve kendimize kızmak da korkuları artırır, güveni ve cesareti azaltır.

Konfor alanından çıkabilmek için kendinizle daha yapıcı bir diyalog geliştirin, kendinizi takdir edin ve başarılarınızı hatırlatın.

Ayrıca bilinmeyen insanı korkutur ve konfor alanında tutar. Bu nedenle adım atmak istediğiniz konularda araştırma yapmak, yeni bilgiler edinmek, sizin istediğiniz yere gelmiş kişilerle nasıl yapmış olduklarına dair sohbetler gerçekleştirmek de işinize yarar.

Son olarak da hep söylediğim gibi kuvvetli bir amacınız veya bir şeyi yapmak için kuvvetli nedenleriniz var ise konfor alanından daha kolay çıkabilirsiniz, nedenlerinizi yazın ve kendinize bunu sık sık hatırlatın. Hayaller gerçekleştirilmek için konfor alanımızın dışında bizi bekliyorlar ve unutmayın her hayal kendisini gerçekleştirecek cesur bir insan bulur, o kişi siz olun.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Mayıs ayı kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş