AH ŞU ERTELEME HUYUMUZ YOK MU?

AH ŞU ERTELEME HUYUMUZ YOK MU?

Bir arkadaşım var, çok samimi değiliz, birbirimizin hayatı hakkında özellikle de iş hayatı hakkında güncel bilgilere sahibiz sadece. Geçenlerde bir yıl sonra tekrar rastlaştık, ayaküstü on dakika sohbet ettik. Arkadaşım iş hayatı ile ilgili olarak önemli bir yol ayrımında, alacağı karardan sadece kendisi değil ailesi de etkilenecek. Bana bu konu ile ilgili olarak bir yıl önce de fikrimi sormuştu, geçen gün karşılaştığımızda da aynı durumda olduğunu gördüm.

Bu karar çok önemli, böyle ayak üstü veya kahve içerken yarım saatte alınacak karar değil, gel benim ofise bir iki saat bu konu üzerinde çalışalım dedim, ocak bitsin sömestr geçsin geleceğim diye yanıtladı.

Gülümsedim ve devam ettim, bak benim hafızam iyidir, biz seninle bir önceki yılın Aralık ayında uzun bir aradan sonra yine karşılaştık ve konuştuk, sonra da haberleştik, önce yılbaşı dedin, sonra Ocak bitsin, seçimler geçsin, ramazandan sonra, yaz bitsin, yeni yılda söz derken 13-14 ay oldu; ben seni tanırım bu hafta sonu gel artık dedim ve hemen orada bir randevu oluşturduk.

Bu tip konularda çok deneyimli olduğum için gerçekten yardımcı olabileceğimi hissettim, sahi biz bizim için bu kadar önemli olan konuları nasıl olup da bu kadar erteliyoruz?

Elbette bunun çok fazla nedeni var, nedenler kişi ve konu özelinde de değişiyor. Bazen korkuyoruz, değişimi hem istemek hem de korkmak yakından tanıdığım bir duygu, bazen de önceliklerimizi iyi yönetemiyoruz, öncelik sırasında altlarda yer alan pek çok şeye zaman ayırıp ilk yapılması gerekenleri sürekli erteliyoruz.

Düşündünüz mü hiç sizin için gerçekten önemli ve öncelikli olan iki üç konuda atmanız gereken adımları attığınızda hayatınız ne kadar farklı olabilir.

Kısa süre içinde harekete geçmek bu işin püf noktası, mümkünse konu aklımıza geldiğinde beş saniye içinde bu konuda bir şeyler yapmak, randevu almak, telefon açmak, kayıt olmak, her ne ise yapılması gereken o konuda bir adım atmak.

Başlamak yapmanın yarısı diye boşuna demiyorlar, hadi gelin bugün sizin için önemli olan bir konuda bir adım atın, gerisi gelecektir.

Sevgi ile kalın.

Not: Bu ve benzeri konularda kişiye özel seminerlerimden yararlanabilirsiniz, özellikle karar almak gibi konularda oldukça etkilidir, bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar