AH ŞU EMEKLİLİK BİR GELSE


Çok yakın bir arkadaşım (40’lı yaşlarının ortalarında) hayatta yapmak istediği ne varsa neredeyse tamamını emekliliğe ertelemiş durumda. Bugünden tek odak noktası 10 yıl sonra gerçekleşecek olan emekliliği. Emekli olunca Dünya’yı gezecek, yeni diller öğrenecek, balık tutacak, bir sahil kasabasında uzun zaman geçirecek, spor yapacak, yeni hobiler edinecek, sevdiklerine daha çok zaman ayıracak, vb. Bence öyle olmayacak:).

Nereden mi biliyorum, kesin bir bilgi yok elimde elbette, sadece tahmin ediyorum. Ülkemizde çok sayıda emekli yaşıyor, emeklilik anlatıldığı kadar güzel bir şey olsa Ülkemizin sokakları şarkı söyleyip dans eden insanlarla doluşurdu, ama ben öyle bir durum göremiyorum açıkçası.

Yazılarımı takip edenler arasında mutlaka emekli olanlar vardır, onlar da anlatsınlar. Her yaşın her dönemin ayrı bir güzelliği muhakkak var ona bir şey söylemiyorum ama emeklilik dönemi bütün hayatın en güzel dönemi mi veya buna dayanarak her şeyi o zamana mı ertelemeliyiz, yok hiç sanmıyorum.

Ortalama hayat uzadı, buna bağlı olarak ortalama çalışma süresi de uzadı, eskiden 20 yıl çalışıp emekli olmak mümkün iken bugün 30 yıl ve üzeri çalışma sürelerinden bahsediyoruz. Emekliliği beklemek yerine ikinci veya üçüncü bir kariyere başlayan çok sayıda insan görüyoruz.

Eskiden mahallede çocuklarla top oynarken yoldan geçen 45 -50 yaşlarındaki emekliler bir ellerinde alışveriş filesi ile top çarpmasın diye duvarın dibinden yavaşça süzülürken bugün aynı yaşta olan insanlar gençliğin sırrını keşfetmiş gibiler. Sonsuz gençliğin sırrını bilmiyorum, bence biraz genetik biraz da çalışmaya devam etmek gibi geliyor. Üretmekten vazgeçtiğimizde yaşlanmaya başlıyoruz sanki.

Erteleme alışkanlığını yenmek için iki konu ön plana çıkıyor, bir tanesi farkındalık diğeri ise motivasyon. Eğer sizin de pek çok şeyi emeklilikte yapma hayaliniz varsa gidin mahallenizdeki emeklilerle bir konuşun bakalım, neler yapıyorlar. Tahmin ediyorum hayallerini gerçekleştirenler elbette vardır, ama daha büyük bir kısmı torunlara bakmak gibi görevler üstlenmiş durumdalar. Bu araştırmalar elbette farkındalığınızı artıracaktır.

Motivasyon konusunda ise önereceğim şey şu, alın elinize kağıdı kalemi ve emekli olunca yapacağım ilk 30 şey listesi hazırlayın, sonra da pazartesiden başlayarak bunları yapmaya başlayın, belli mi olur belki biz çalışırken bir yasa çıkar ve emeklilik yasaklanır:).

 

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six − 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.