AĞAÇLAR NİYE MUTLUDUR?

AĞAÇLAR NİYE MUTLUDUR?

Oldum olası çok severim doğayı, özellikle de ağaçları, onlarla bağ kurmaya çalışırım. Günlük yürüyüşlerimi yaptığım Özgürlük Parkı’nda ağaçlara yaslanırım, ağaçlara sarılırım. Geçenlerde parkta yürüyüş yaparken telefonuma günlük not düştü, notta “ağaçların niye bu kadar mutlu olduğunu biliyor musun, çünkü onlar sabır konusunda uzmanlaşmışlardır” yazıyordu. Bugünkü konumuz da bu şekilde oluştu, sabır ve mutluluk arasındaki ilişkiye bakacağız.

Hepimizin istekleri var şu hayatta, istemek aslında güzel bir şey, diğer yandan istediğimiz şeylerin hemen olmasını arzu etmek işimizi zorlaştırıyor çoğu zaman. Doğada her şeyin mükemmel bir zamanlaması var ve her bitki sabırla bu döngüyü takip ediyor. Ekilen tohum sulanarak ve güneş ışığı alarak büyüyor, çiçek açıyor. Yaşamın ritmiyle uyumlanabildiğimizde biz de çok daha huzurlu ve mutlu insanlara dönüşüyoruz.

Ağaçları düşünelim, ne kadar çok soğuk havaya ve fırtınaya maruz kaldılar kış aylarında, birbirlerinden destek alarak her mevsimin güzelliğinin farkında olarak baharı ve yazı karşıladılar.

Biz içinden geçtiğimiz durumları bir ağaç gibi bilge ve sabırlı bir şekilde karşılayabiliyor muyuz? Ya da onların yaptığı gibi birbirimizden destek alıyor muyuz? Bunları yaptığımız ölçüde bilgelik yolunda ilerlemiş olacağız.

İtiraf edeyim daha önce ağaçların mutluluğu hakkında çok düşünmemiştim, diğer yandan biraz düşününce oldukça mantıklı gelmeye başladı, oldukça huzurlu, sakin, özgüvenli ve bilge yapılarıyla mutluluğa çok yakışıyorlar diye düşünüyorum artık.

Bir ağaç gibi olmak önemli, esen rüzgarlar karşısında eğilmek ama kırılmamak, dalları kaybetmek ama gövdeyi korumak ve her kışı takip eden bir bahar olduğunu bilecek bilgeliğe sahip olmak. Resilience yani duygusal dayanıklılık anlamında çok şey söylüyor bize ağaçlar.

Bundan sonra ağaçlar arasında dolaşırken onların mutluluğundan pay almaya çalışacağım biraz daha fazla, bizimle paylaşmaya hazır olduklarından eminim. Siz de fırsat buldukça ağaçların olduğu yerlerde daha fazla zaman geçirmeye çalışın, mutluluk bulaşıcıdır.

Sevgi ile kalın

Paylaş