Kendimizle iyi bir ilişki kurmak başlıklı yazı dizimin üçüncü yazısı ile karşınızdayım. Tüm eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilirsiniz. Ben hata yapmadan yaşamanın mümkün olmadığını düşünüyorum, hata olunca da affetmek konusu gündeme geliyor ister istemez.

Kendi yaşamımda pek çok hata yaptım irili ufaklı. Güzel bir söz vardır, hayat ileriye doğru yaşanır ancak geriye bakınca anlaşılır şeklinde. Geriye dönüp baktığımda hatalarımdan büyük ölçüde ders çıkarabildiğimi görüyorum, bu kendimle barışık olmamı sağlıyor, hataları öğrenme sürecinin parçası olarak görmeyi tercih ediyorum.

Hatalardan ders çıkarmak için kullandığım bir yöntem var, Afrikalıların meşhur sözüdür, “nerede düştüğüne değil nerede sendelediğine bak”. Hata yapma sürecinde hangi sinyalleri dikkate almamışım onları görmeye çalışırım.

Nadiren daha önce ders çıkarmış olduğumu düşündüğüm konularda benzer hataları tekrarlarım, özellikle böyle durumlarda kişinin kendisini affedebilmesi daha da önem kazanır.

Kendisini affetmeyen ve geçmişe takılıp kalan kişi kendisiyle iyi bir ilişki kurmayı başaramaz.

Böyle durumlarda kendimize hitaben bir mektup yazmak, içimizi dökmek ve rahatlamak tavsiye edebileceğim bir yöntemdir.

İnsan bir duygu varlığı, bazen duygular aklın ve mantığın çok ötesine geçerek hatalı kararlar alabilmemize yol açabilir, duygular ve mantık arasındaki dengeyi kurabilmek önemlidir ama her zaman başaramayız.

Kendimize şefkatle yaklaşmalıyız, başka insanlar hata yaptıklarında onları daha kolay affedebilirken kendimize karşı daha acımasız olabiliyoruz.

Hepimiz benzersiziz ama hiç birimiz mükemmel değiliz, hatasız kul olmaz.

Sevgi ile kalın.

Not: Hayatını Seç, Hayatını Değiştir, Yarına Notlar ve Senin Olan Sana Gelir isimli kitaplarıma D&R mağazalarından ve diğer kitapçılardan ulaşabilir, internet siteleri üzerinden sipariş verebilirsiniz.