Bugün affetmek konusunu ele alacağım. Çok geniş kapsamlı olan bu konuyu bir veya iki farklı bakış açısı ile incelemek istiyorum. Umarım üzerinde düşünür ve arzu ederseniz kendi hayatınızda uygularsınız.

Affetmek dediğimiz konu temelde ikiye ayrılıyor; başka insanları affetmek ve kendimizi affetmek. Ben kendimizi affetmenin çoğu zaman daha önemli olabileceğini düşünüyorum. İstisnaları veya uç nokta örneklerini bir kenara bırakacak olursak, ben izin vermeden kimse beni üzemez veya incitemez. Dolayısı ile belki de öncelikle kendimi affetmeliyim, izin vermiş olduğum için.

Bunu kolaylaştıracak bir bakış açısı şu olabilir: Hayatta her gün yeni bir şeyler öğrenip kendimizi geliştiriyoruz, 10 yıl önceki hatta 10 gün önceki insan bile değiliz, değiştik. Geçmişte hatalar yapmış olabiliriz, o zamanki düşünce yapımızla en iyi seçimi yaptığımızı düşünüyorduk.

Affetmenin pek çok yöntemi ve egzersizi var. Ben genellikle mektup yazma egzersizini öneriyorum. Kendinize hitaben bir mektup yazın; affetmek istediğiniz olay veya olayların olduğu yaşınızdaki halinize, içinizi iyice dökün, sonra kendinizi affedin kendi kelimelerinizle. Mektubu bitirdikten sonra bir zarfa yerleştirin, sonra ister yırtıp atın ister yakın. İşlem tamam.

Peki, bir insanın kendisini affetmesi ve yola bu şekilde devam etmesi neden önemli? Koçlukta yaptığımız şeylerden birisi kişinin kendi potansiyeline ulaşmasını sağlamaktır. Geçmişte yaşadığı bazı olaylar nedeniyle kendisini affetmeyen kişi kendisi ile veya hayatın belli dönemlerindeki kendisi ile kavga halindedir, barışık değildir. Kendisi ve hayatı ile yüzleşip barışan kişi adeta bambaşka bir insan haline gelir ve potansiyelini kullanmaya başlar.

Kendimizi o veya bu nedenle affetmeyip bunun ağırlığını taşımak hayatımızı ister istemez olumsuz etkiler. Affetmenin gücünden yararlanacağınız ve yeni bir başlangıçla hayatınıza devam edeceğiniz güzel bir gün diliyorum.

Kendinizle barışın, sevgi ile kalın.

Not: Eylül ayı ücretsiz ön görüşmeleri için yerim dolmuştur, ilginize çok teşekkür ederim, Ekim ayı için ayrıca duyuru yapacağım.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen + 12 =