9 ADIMDA MUTLULUĞU BULMAK VE KORUMAK


Bayram yazımızın konusu mutluluk ile ilgili, onu nasıl bulacağımızı ve daha önemlisi nasıl koruyacağımızı anlatmaya çalışacağım.

Hayatta bazen her şey yolunda gider, bazen de işler istediğimiz gibi gitmez. Mutluluğu bulmak demek, her zaman her şeyin yolunda gitmesi değildir, bu zaten dünyanın işleyişine aykırıdır.

Mutluluğu bulmak daha çok işler nasıl giderse gitsin her zaman bir farkındalık içinde olmak ve umudunuzu yani mutluluğunuzu korumaktır. Umutluysanız, mutlusunuz.

Bunu nasıl yapabileceğinize dair bir önerim var, bende işe yaradı, sizde de işe yarayacağını ümit ettiğim için sizlerle paylaşıyorum.

Zaman zaman başarısız olmak için kendinize izin verin. El attığım her konuda başarılı olmalıyım düşüncesi insanı içten içe yıpratır ve mutluluğun önündeki en büyük engellerden birisidir.

Nasıl yapacağınızdan ziyade öncelikle olarak gerçekten ne istediğinize odaklanın.

Kesinlik ihtiyacınızı azaltın, belirsizlik ve sürprizler bazen güzeldir. Hayatınızda sürprizlere yer açın, o zaman güvenli konfor alanından daha rahat uzaklaşıp yapmak istediklerinizi daha rahat yaparsınız.

Büyük ve önemli değişimler hep içeriden başlar. Bu nedenle koçluk çalışmalarımda özellikle üzerinde durduğum içsel değişim ve dönüşüm çok önemlidir. Mutlu olmadığınız konularda kendinizde değişime açık olun ve bunun için harekete geçin.

Esnek olun, plan yapmak iyidir ama siz planlarınızı yönettiğiniz sürece. Çoğu durumda genel hatları ile bir plan yapmak yeterlidir, bırakın detaylar sizi şaşırtsın.

Olayları değil ama onlara vereceğimiz tepkileri ve bakış açılarımızı kontrol edebiliriz. Bu bilgi ile hayatınızı istediğiniz şekilde yeniden yapılandırabilirsiniz.

Dua etmeyi, şükretmeyi ve takdir etmeyi ihmal etmeyin, mümkünse bunları günlük hayatınızın düzenli bir rutini haline getirin.

Mutluluk kişiye özeldir. Mutlu olmak kolaydır, diğer insanlar kadar mutlu olmak ise imkansızdır. Bunun nedeni diğer insanları olduklarından daha mutlu sanmamızdır. Kendinizi diğer insanlarla kıyaslamayı hemen bu yazıyı okuduktan sonra bırakın.

Mutlu olmayı isteyin, öyle bir isteyin ki mutsuzluk size yaklaşamasın bile. Sizi mutlu eden şeyleri yazın ve bunları nasıl daha fazla yapabileceğinizi düşünün.

Hepinize güzel bir bayram diliyorum tekrar, yazılarımız yarın devam edecek.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.