8. Gün – Bir Defter, Bir Karar


Bugün yeni hayatınızın ilk günü olabilir, eğer siz ister ve izin verirseniz ama her halükarda geriye kalan hayatınızın ilk günü. Daha farklı bir hayatın hayalini kuruyorsanız başlamak için güzel bir gün.

Mert pazartesi sabahı yataktan kalkarken bunlar aklına gelmişti. Sabah egzersizlerini yapmak üzere bahçeye çıktı. Bir yıl önce şiddetli bel ağrıları vardı, plajda tesadüfen tanıştığı Erkan Bey’in ona öğrettiği 3 tane basit hareket ve yüzme sayesinde ağrılardan kurtulmuştu. Bu hareketleri yaparken ilahi tesadüflerin hayatımızda ne kadar önemli olabileceğini hatırladı.

Bir hafta önce gelen bir iş telefonu ile Bodrum’da kalışını uzatmıştı, ailesini özlemişti, ama Esra’daki değişimleri görünce yaptığıma değdi diyebiliyordu, 5 günleri kalmıştı, sonrasında Esra öğrendiklerini bir süre tek başına uygulayacaktı.

Peynirli yumurta pişirdi, çayı demledi, biraz ekmek kızarttı, kahvaltısını yaptıktan sonra sofrayı toplayıp evden çıktı. Saat 10 gibi Esra ile buluştular, Ali Rıza Bey Aslı’yı havalimanına götürmüştü.

Bugün sitenin plajında takılmaya karar verdiler, Düşler Sitesi’nin plajı ve denizi pek çok yerden daha güzeldi zaten, plaja indiklerinde onlardan başka kimse olmadığını fark ettiler, kafeterya açıktı, az şekerli türk kahvesi söylediler ve kahveleri geldikten sonra çalışmaya başladılar.

Mert Esra’ya mavi renkli üzerinde ayçiçeği resmi olan bir defter verdi ve açıklamaya başladı:

5 günümüz kaldı, daha sonra Amerika’ya gideceksin ve yaklaşık bir ay kalacaksın. Çalışmalarına devam edeceğinden emin olmak istiyorum, değişim için her gün bir şeyler yapmak çok önemlidir. Bu defter senin değişim günlüğün olacak.

Seni heyecanlandıran bir resim veya fotoğrafı defterin kapağına yapıştırabilirsin. Benimkinde küçük bir yelkenli var mesela. İlk sayfaya bir tarih at, sonra sayfaları 120’ye kadar numaralandır. Lütfen üşenme, 120 günlük bir çalışma bu. Kimse kolay olacağını söylemedi, her gün biraz çalışacaksın, kaytarmak yok.

Her sayfanın en üstüne “Hayatımda Güzel Olan Neler Var?” yaz ve altına sabah uyanmandan başlayarak yazıyı yazdığın ana kadar geçen sürede başından geçen ve iyi ki hayatımda var dediğin 5 şeyi yaz, ne kadar küçük, basit ve her gün yaptığın şeylerse o kadar iyi.

Örnek: Sabah harika bir kahvaltı ile güne başladım, bana keyif veren bir şarkı dinledim, yürüyüş yaptım ve keyif aldım, çayın tadı çok güzeldi, güzel bir kitaptan bir bölüm okudum, arkadaşımla buluşup kahve içip sohbet ettik, vb. (her gün farklı şeyler yazacaksın, benzer olabilir ama farklı)

“Beni Heyecanlandıran Neler Var?” Bölümü’ne her gün bir sonraki hafta içinde yapacağın ve seni heyecanlandıran, düşündüğünde keyif aldığın 5 madde yazacaksın (bu kısım bir hafta boyunca aynı kalabilir, yeni bir şeyler bulamazsan).

Örnek: Çarşamba akşamı arkadaşlarımız bize yemeğe gelecek, Perşembe günü konsere gideceğim, Cuma akşamı Aslı ile sinemaya gideceğiz, hafta sonu kendime zaman ayıracağım, aldığım kitabı bitireceğim, resim yapmaya başlayacağım, tatile gideceğim, vb.

Bunlar bittikten sonra “Bugün Yaptığım Farklı Şey” kısmına geliyoruz. Her gün o gün yaptığın farklı ve değişik bir şey yazmalısın, bu alan çok önemli, eğer yazacak bir şey bulamıyorsan mutlaka yap ve yaz. Çok basit şeyler olabilir, yeter ki farklı yap, alışkanlıkların değişsin, istersen bütün gün sol elini kullanarak yazı yazmaya çalış.

Örnekler: Tanımadığım birisine gülümseyerek günaydın dedim, komşumun ziline basıp sadece halini hatırını sordum, daha önce yemediğim bir yemek yedim, arabamı kendim yıkadım, aldığım kitabı sondan okumaya başladım, dinlemediğim tarzda bir müzik dinledim.

Sırada “Bugün Karşılıksız Yaptığım Bir İyilik” bölümü var. Ne kadar küçük olduğunun bir önemi yok. Evin önüne sokak hayvanları için su kabı yerleştirdim, kullanmadığım kıyafetleri bağışladım, kardeşimi arayıp bir şeye ihtiyacı olup olmadığını sordum, otostop çeken birisini arabama aldım. Hiçbir şey bulamıyorsan uzun zamandır görmediğin ve/veya aramadığın birisini telefonla ara ve halini hatırını sor.

“Bugün Öğrendiğim Şey” bölümüne öğrendiğin küçük bir şeyi not al, hoşuna giden bir cümle olabilir, yararlı bir bilgi olabilir, kendine dair bir keşfin olabilir.

Son olarak da “Bugün Hayalim İçin Yaptığım Şey” bölümüne en çok istediğin hayalin için attığın minik bir adımı yaz. İnternet araştırması yaptım, isteğimi gerçekleştirmiş bir kişi ile konuştum, hayalime ulaşmış bir kişinin biyografisine başladım, hayalime dair resimlere baktım, planlama yaptım, ne olmasını istediğimi yazdım, dua ettim, meditasyon yaptım, artık her ne ise.

120 gün boyunca her gün bunları uyguladığında 4 ay sonra kendini çok daha huzurlu, mutlu, dengeli ve keyifli hissedeceksin.

Esra defteri aldı ve “Şimdi beni biraz yalnız bırakırsan defterimin ilk sayfasını doldurmaya başlamak istiyorum” dedi gülümseyerek. Mert iskeleden denize atladı, sol taraftaki sitenin tenha plajına doğru kulaç atmaya başladı.

Mert 45 dakika kadar yüzdü, döndüğünde Esra’nın defteri kapatmış olduğunu gördü, kafeteryaya geçerek hafif bir öğlen yemeği yediler.

“Seninle konuşmak istediğim bir konu var” dedi Esra yemekten sonra.

“Boşandıktan sonra beraber oturduğumuz evde yaşamak istemedim ve o evi sattık, 6 aydır Babam’la birlikte yaşıyorum, ama Amerika’dan döndükten sonra Babam’ın evine yakın bir yerde kendi evime taşınmak istiyorum, biraz kararsızım bu konuda.”

“Tam olarak odaklanmak istediğin şey nedir?”

“Çözümlemek istiyorum”

“Doğru mu anlıyorum, karar alma sürecindesin. Ev değişikliği planları üzerinde konuşmak istiyorsun. Peki tam olarak neye ulaşmak istiyorsun bu konuda?

“Beni engelleyen şeyleri ortadan kaldırmak istiyorum.”

“Bu konu ile ilgili olarak sohbetimiz bittiğinde elinde neyle çıkmak istiyorsun?

“Ev değişikliği fikrini kabul etmiş olarak çıkmak isterim.”

“Varsayalım bir ölçeğimiz var, 10 üzerinden 10 noktasında neler var, tarif edebilir misin?

“10 noktasında net bir karar var, farkındalık var, beklenti var.”

“Kendini şu anda bir ila 10 arasında nerede görüyorsun?

“6-7 gibi sanırım.”

“20 dakika sonra nereye ulaşmak istiyorsun?

“En az 8 olmak istiyorum.”

“8’de olduğunu nasıl anlayacaksın?

“Daha net olacağım kendi içimde.”

“Ev değişikliği ne zaman olacak?

“1,5 ay sonra”

“Senden bir yolculuk yapmanı istiyorum, varsayalım bir mucize oldu, zaman tüneline girdin ve 2 ay sonrasına gittin. Şimdi lütfen gözünde canlananları bana anlat, oradaki kendine odaklan, nasıl bir yer, nasıl hisler var?”

“Kendi evimde olmaktan, orada yaptığım her şeyden büyük keyif alıyorum.”

“Biraz daha detaylı tarif eder misin?”

“Yeşil bir ortam, alçak katlı evler var.”

“Hangi mevsim?”

“Sonbaharın sonu, kışın başı”

“Kendini neler yaparken görüyorsun?

“Kitap okuyorum, resim çiziyorum, yürüyüşler yapıyorum.”

“Başka?”

“Ertelediğim hobilerime geri dönmüşüm, uyum sağlamışım.”

“Kendine tekrar odaklandığında bugünkü halinle kıyasladığında hangi becerileri geliştirmiş olabilirsin?

“Kişisel ilgi alanlarımdaki becerilerimi artırmışım”

“O günkü sana döndüğümde gerçekten bunları yapıyor olmanın senin için önemi nedir?”

“Derin bir nefes almak, huzur, mutluluk, keyif, özgürlük.”

“Derin bir nefes almak dedin, buna odaklandığında oradaki kendini nasıl tanımlarsın, nasıl bir insan?”

“Keyifli ve mutlu, her şeyi isteyerek yapan, anın tadını çıkaran.”

“Anın tadını çıkaran halin için orada olmanın daha başka değeri nedir acaba?”

“Kendin olmak, kendinden sorumlu olmak.”

“Kendisi olan haline ulaşmak için hangi becerilerini geliştirmiş olduğunu düşünüyorsun?

“Sorumluluk almak”

“Kendini neler yaparken görüyorsun?”

“Resim yaparken, şarkı söylerken”

Ali Rıza Bey plaja inmişti, Esra teşekkür ederek seansı sonlandırdı, kararını vermişti, Amerika’dan döndükten sonra yeni bir eve taşınacaktı. Bunu Babasına söylemek için daha fazla beklememeliydi. Baba kız konuşurlarken Mert biraz kano ile dolaştı.

Döndüğünde Esra ile masa tenisi oynadılar, Esra lise yıllarında lise takımında oynamış çok iyi bir oyuncuydu, Mert kısa sürede pes etti.

Kısa bir deniz molasının ardından çaylarını içtiler ve akşam yemeğinde buluşmak üzere ayrıldılar.

Akşam yemeğini Gündoğan’da Reana’da yediler, burası mezeleri ile ün yapmış bir restorandı. Yemekten sonra sahilde biraz yürüyüş yapıp Cennet Otel’e geldiler, canlı müzik vardı bu akşam. Bir şeyler içip müzik dinlediler ve saat 23.30 gibi ertesi gün buluşmak üzere ayrıldılar.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two + ten =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.