8 ADIMDA HAYAL KURMAK


Hayal kurmak ne işe yarar? Nerede kullanırsanız orada işe yarar. Hayallerin kullanım alanı çok geniştir, koçluk bunlardan sadece birisidir.

Koçluk mesleğini icra ederken “ben hayal kuramıyorum” ifadesini kullanan çok sayıda insan ile tanıştım ve hepsi sonunda hayal kurmayı başardılar. Dolayısı ile benim deneyimime göre bir insan nefes aldığı sürece hayal de kurabilir. Bugün bunun nasıl daha kolay yapılabileceğine dair bildiklerimi paylaşmak istedim sizinle.

İlk adım, bundan sonra kendinize ve diğer insanlara “hayal kuramıyorum” şeklinde ifadeler kullanmamak. İnanılarak söylenen bir söz, bir insanın yaşamında sisteme ait komuttur. Neye inanıyorsak ve söylüyorsak sistemimiz komut olarak algılar ve yerine getirmeye çalışır. Bizi sınırlayan inançlarımızı keşfetmek ve mekanizmayı anlamak önemlidir.

İkinci adım; insan bir duygu varlığıdır. Fizyolojik (sıcak, soğuk), sesler (güzel öten kuşlar), görüntüler (manzaralar), hatırladıklarımız, gelecek için gözümüzde canlandırdıklarımız. Hayal kurmak için duygularınızdan yararlanın, hem günleri farkındalıkla yaşamak hem de hayallerinizi tasarlamak için. İçinde duygu olmayan bir hayal kimsenin işine yaramayacaktır. Bu nedenle hayal kuramadığınızda kendinize şu soruyu sorun lütfen: Hissetmek istediğim duygular neler? Buradan hareketle hayalinizi detaylandırabilirsiniz.

Koçlukta işimiz insanlara ulaşmak istedikleri gelecek hayalinin nasıl bir duygu oluşturduğunu keşfettirmektir.

Üçüncü adım, tanımlamaktır. Bizim için önemli olan kavramları tanımlamak hayal kurmak açısından kesinlikle bir avantaj sağlayabilir. Adına mutluluk diyoruz ama farklı şeylerden bahsediyoruz. Sizin için mutluluk nedir, bir tarif edin lütfen. Sonra huzuru, başarıyı, özgürlüğü ve sizin için önemli olan diğer kavramları tarif edin.

Dördüncü adım okumaktır, kitaplar kesinlikle hayal gücünüzü çalıştırır. Çünkü bazen bilinçli bazen de bilinçsiz olarak kendimizi roman kahramanlarıyla özdeşleştiririz.

Beşinci adım, sağ beyin aktivitemizi artırmaktır.

Önce çok kısa biraz bilgi vermek istiyorum.

Sol beyin; sıralama, analiz, analitik tarafımız, matematiksel tarafımızdır. Sol beyinle bilinçli zihnimizi çok net algılarız. Hepimiz sol beyin eğitiminden geçtik.

Sağ beyin ise bütünü görme, hayal kurma, bütünden hareketle geleceği tasarlama, duygusal zeka gibi unsurları kapsar.

Hayal kurmak bir sağ beyin fonksiyonu olduğu için sağ beynimizi daha fazla kullanmaya başladığımızda hayal kurma kapasitemizi de geliştirmiş oluruz.

Sağ beynimizi daha fazla kullanmak için neler yapabilir, nelere dikkat edebiliriz?

Anın farkında olmak ve onu yaşamak.

Hayır diyebilmek (Özgüven bir sağ beyin fonksiyonudur).

Daha fazla empati yapmak.

Diğer insanlar için karşılıksız bir şeyler yapmak

Etki ve tepki arasında süre bırakmak.

Çözüm odaklı olmak ve çözüm üretmeye çalışmak

Esnek olmak, Tek bir davranış yok. Yüzlerce farklı davranış olabilir. Davranışlarımdan memnun muyum? Daha farklı hangi davranışları seçebilirim?

Pozitif olmak

Secret’in özü doğrudur, pozitif bir resim ortaya koyabilmek hayal kurmak açısından da önemlidir. Gerçekleştirmek için eksik olan kısım, çoğu zaman bununla eşleşen eylemleri ihmal etmektir.

Altıncı adım, ne istemediğimizden hareketle ne istediğimize ve hayalimize ulaşmaktır.

Genellikle ne istemediğimizi biliriz. Beyin negatifi algılamaz oysa. Ben ne istiyorum? Pozitif resim nedir? Ne istediğinizi bilmezseniz, istemediğiniz şeylere hayır derken de zorlanabilirsiniz.

Yedinci adım, farkında olarak yaşamaktır. Bugün kendinizde ve dışarıda farklı ne gördünüz?  Mevcut farkındalığınız size hayal kurdurtmuyorsa o halde farkındalığınızı artırın. Kendinizde veya dış dünyanızda fark edeceğiniz herhangi bir şey size hayal kurma konusunda yardımcı olabilir.

Sorgulamak önemlidir ve farkındalığımızı artırır. Koçların işi insanları düşündürmektir.

Her gün zihnimizden 60 bin düşünce geçiyor, bunların %95’i bir önceki günle aynı.

Bugün düne göre daha farklı ne düşündüm, ne öğrendim, yeni ne var?

Sekizinci adım, rollerimizin farkında olmaktır. Hepimizin hayatta farklı rolleri var. Anne/baba, çalışan/patron, eş, çocuk, öğrenci, öğretmen, vb.

Hangi kimlikleriniz ile daha rahat hayal kurabiliyorsanız oradan başlayın. Hiçbir kimlik işe yaramıyorsa yaramaz çocuk kimliğinizi kullanın.

İçimizdeki yaramaz çocuğu hep yaşatmalıyız. En son ne zaman yaramazlık yaptınız? Yaramaz çocuk, yaratım, hayal gücü ve enerji ile bağlantılıdır.

Unutmayalım, insanlar olarak iki tane ana programımız var.

Yaşamda var olmak ve mutlu olmak.

Her ne yaparsak yapalım en altta, temelde bunun için yapıyoruz.

Hayal kurmadığımız sürece gelişim olmaz, gelişim olmazsa var olamayız. Bu nedenle hayal kurmak hepimizin sahip olduğu ve kullanabileceğimiz bir özelliktir.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Comments

  1. albert einstein : Ekim 18, 2014 at 4:47 pm

    beni diğer insanlardan ayıran zekam değil hayalgücümdür 🙂

  2. albert einstein : Ekim 18, 2014 at 4:49 pm

    zihnindeki hayallere dal ve onlarla özdeşleş 🙂

  3. Diğer insanların hayal kurabildiğini öğrendiğimden bu yana 1 yıl geçti şuan 18 yaşındayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.