7 GÜNLÜK MUTLULUK PROGRAMI


Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun yazılarını fırsat buldukça takip ediyorum. 6 Ocak Çarşamba günü sayfasında 7 günlük hafifleme programı adıyla bir beslenme programı sunmuş. Ben de bundan hareketle sizlere 7 günlük bir hafif mutluluk programı sunmak istiyorum. Programa harfiyen uymanız gerekmiyor elbette, ne kadar uygularsanız o kadar kar. Başlarken şu an sahip olduğunuz mutluluğunuz için 10 üzerinden bir puan verin kendinize.

  1. GÜN

Kahvaltı öncesi: Uyandıktan sonra yataktan kalkmadan önce bugünün çok güzel bir gün olmasını ve ne olursa olsun fikrinizi değiştirmemeyi seçin, günün getireceği güzellikleri düşünün, her gün yeni bir hayattır. Elinizi yüzünüzü yıkadıktan sonra sadece beş dakika sessiz sakin bir ortamda sahip olduğunuz şeyleri düşünerek içinizden gelerek şükredin.

Saat 11 civarı: Uzun zamandır aramadığınız bir arkadaşınızı ya da akrabanızı arayarak 5-10 dakika halini hatırını sorun, sohbet edin, sizin nasıl olduğunuzu sorarsa gayet iyi olduğunuzu söyleyin.

Öğle yemeğinden sonra: Size komik gelen, gülmenizi sağlayacak kısa bir şey izleyin ya da okuyun.

Saat 16 civarı: Güzel bir şarkı dinleyin, size keyif, neşe, coşku veren bir şarkı seçin.

Akşam yemeği sonrası: Sevdiğiniz bir kitaptan bir ya da iki bölüm okuyun, yarım saat ayırmanız yeterli olacaktır.

Yatmadan önce: Gün içinde yaşadığınız güzel olayları yazın, ertesi gün olmasını beklediğiniz güzel şeyleri not alın.

  1. GÜN

Kahvaltı öncesi: Sabah sporu veya onun yerine geçebilecek bir egzersiz yapın, 15-20 dakika yeterlidir, gerekirse bunun için biraz erken kalkın.

Saat 11 civarı: En sevdiğiniz arkadaşınızı arayıp en geç bir hafta içinde buluşmak üzere bir plan yapın. Günü, yeri ve saati netleştirin.

Öğle yemeğinden sonra: Para ve zaman bulunca yapacağınız ilk seyahatte nereye gitmek istediğinizi düşünün, zamanınız varsa internetten biraz araştırma yapın.

Saat 16 civarı: Yardıma / desteğe ihtiyacı olabileceğini düşündüğünüz bir tanıdığınızı arayarak nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun.

Akşam yemeği sonrası: Sevdiğiniz bir insanla yüz yüze veya telefonla dün akşam okuduğunuz kitap hakkında 10 dakika sohbet edin, sonra 20 dakika daha bu kitabı okumaya devam edin.

Yatmadan önce: Sahip olduğunuz güzel şeylere odaklanın ve aklınıza gelen ilk 15-20 maddeyi yazın.

  1. GÜN

Kahvaltı öncesi: En sevdiğiniz ev kahvaltısını hazırlamak için biraz erken kalkın, gerçekten neyi çok seviyorsanız pişirin, hazırlayın ve afiyetle yiyin.

Saat 11 civarı: Vizyondaki sinema filmlerini araştırın, en beğendiğiniz filmin saatlerini öğrenin, film hakkında yazılan yorumları okuyun.

Öğle yemeğinden sonra: Mümkünse açık havada 15-20 dakika bir yürüyüş yapın.

Saat 16 civarı: Çocukken en çok neleri sevdiğinizi düşünün, hatırlamıyorsanız annenizi, teyzenizi, dedenizi arayın.

Akşam yemeği sonrası: Sinemaya gidin, varsa alasko frigo yemeyi ihmal etmeyin.

Yatmadan önce: Dua edin.

Yarın devam edeceğiz, sevgi ile mutluluk ile kalın.

Not: Daha fazla mutluluk önerisi için kendi adımı taşıyan web sitesinin ana sayfasında “Mutluluk İçin 25 Öneri”yi okuyabilirsiniz.

Paylaş