6 ADIMDA MUTLULUĞUN KAPISINI ARALAMAK


Etkili insanların 7 alışkanlığı kitabını okuduğumda niye 7, 6 veya 8 değil diye düşünmüştüm. Kendi yazım için de farklı düşünmüyorum, 6 adım yerine, 5,7, 8 olabilir. Listeyi daraltmak veya genişletmek tamamen bizim elimizde. Ben kendi reçetemi paylaşayım, siz kendi reçetenizi yaratın ve uygulayın, amacım size bu konuda biraz olsun ilham vermek.

Birinci adım bence kesinlikle sağlık. Eğer hayatta isek ve sağlıklıysak pek çok şeyi değiştirme gücüne sahibiz. Bu nedenle sağlığımıza yatırım yapmak çok önemli. Bir insan çok basit şekilde sağlığına nasıl yatırım yapabilir? Düzenli uyku, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz alışkanlığı ve nefes egzersizleri mutlaka yararlı olacaktır. Sabahları ilk uyandığınızda sadece 5 dakika derin bir şekilde nefes alıp vermek ve arkasından evde yine 5 dakika basit egzersizler yapmak, gün içinde fırsat bulduğunuzda 10 dakika kısa bir yürüyüş yapmak ve biraz merdiven inip çıkmak yaşam kalitenizde ve mutluluğunuzda önemli fark yaratabilir.

İkinci adım ilişkilerimize önem vermek olabilir. Ailemiz, akrabalarımız, dostlarımız, arkadaşlarımız ve aslında bir şekilde iletişimde bulunduğumuz tüm insanlar. Daha mutlu olan insanları incelediğimde bu kişilerin sosyal ilişkileri güçlü, paylaşım değerleri yüksek, sosyal hayatları renkli insanlar olduğunu görüyorum. Bir gruba ait olmak kendi kimliğimizi koruduğumuz sürece harika bir duygu ve mutluluğu katkısı yüksek. İlk adımı gerekirse siz atın, uzun zamandır aramadığınız kişileri arayın ve hafta sonu için bir organizasyon düzenleyin.

Üçüncü adım bence üretim. Üretimi çıkardığımızda mutluluğu yakalamak zorlaşıyor. Değerimizin bilindiği bir ortamda yaratıcılığımızı ve diğer yeteneklerimizi kullanarak bir şeyler üretebilmek çok önemli, iş hayatında bunu nasıl yapacağımızın yollarını aramaktan vazgeçmemeliyiz. Öğrenmek ve kendimizi geliştirmek de üretimin ve mutluluğun önemli bir parçasıdır. Daha mutlu insanlar özellikle iş anlamında öğrenci kimliklerini koruyan, kendilerini geliştirmeye çalışan, yenilikler açık insanlardır.

Dördüncü adım ise tasarruf etmek ve yatırım yapmak olabilir. Borç enerjisi insanın mutluluğunun önünde büyük bir engel teşkil edebilir. Çok fazla para kazanmaktan bahsetmiyorum, mutluluk ile çok fazla para arasında doğrudan bir ilişki olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Ama en azından temel ihtiyaçlarımızı ve sosyal ihtiyaçlarımızı karşılayacak düzeyde para kazanmak ve ihtiyaç duyduğumuzda kullanabilmek için bir miktar birikimin olması mutluluk açısından önemli. Bu nedenle gelirimizin en az %10’unu düzenli olarak tasarrufa ayırmak enerjimizi de yükseltecektir.

Beşinci adım bence insanın kendisine yatırım yapması. Zamanınız ve bütçeniz elverdiğinde bir ara belli bir süre koçluk almanızı da öneririm, kişinin kendisine yaptığı güzel bir yatırımdır ve kendinizi bu anlamda iyi hissetmenizi de sağlar. Kendime yatırım yapmak dediğinizde aklınıza gelenleri sıralayın ve bir tanesini bu yıl gerçekleştirmeye çalışın.

Altıncı adım ise katkı sağlamak. Kendimiz mutlu olduktan sonra bunu yapmak nispeten daha kolay ve keyifli olacaktır. Diğer insanlara faydalı olacak neler yapabiliriz, bu bir sosyal sorumluluk projesinde rol almaktan bir eser bırakmaya kadar her şey olabilir. Eğer imkanınız ve isteğiniz varsa diğer insanlar hatta canlılar için bir şeyler yapmanın yöntemlerini araştırın ve uygulayın. Bunun manevi tatmini çok az şeyde vardır.

Mutluluk; bir adım sen, bir adım ben, bir bakmışsın bir gün ortada buluşmuşuz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + 14 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.