6 ADIMDA HAREKETE GEÇMEK


Spora başlamak istiyorum, diyet konusunda istikrarlı olmak istiyorum, koçluk almak istiyorum, tasarruf yapmaya başlamak istiyorum ama bir türlü harekete geçemiyorum. Tanıdık bir tablo, hepimizin yapmak istediğimize emin olduğumuz ancak bir türlü eyleme geçemediğimiz konular vardır.

Koçluk çalışmaları sırasında bu konuların üzerinde dururuz. Kişinin değerlerinin ortaya çıkarılması aynı zamanda motivasyon kaynaklarını harekete geçirir. Ayrıca davranış modellerinin belirlenmesi ve hedeflerle kıyaslanması, ödül yaklaşımının gözden geçirilmesi yapılır. Bunlar mutlaka etkili olurlar. Diğer yandan bunlar büyük ölçüde bir seansta ele alınabilecek konular ve bir yazı şeklinde paylaşılmaları oldukça güç.

Bu nedenle ben bugün sizlerle aynı sonuca ulaşabileceğinizi ümit ettiğim başka bir yöntemi paylaşmak istedim.

NLP uygulamalarında kullandığımız yeniden çerçeveleme metodundan yararlanacağız. Farklı bakış açılarından görmek, var olan durumun anlamını değiştirir.

Yüklediğiniz anlamlarda biraz değişiklik yapacağız, farklı alternatifler üreteceğiz.

Harekete geçmek istediğiniz, yapmadığınız için rahatsız olduğunuz bir şey var.

Birinci Adım: Konuyu belirleyin (örneğimiz spor yapmaya başlamak olsun)

İçinizde bir bunu yapmak isteyen taraf var, bir de bunu engelleyen taraf var. Ayrıca bir de yaratıcı tarafımız var. Bir kişinin içinde üç kişiyizJ.

Diyelim ki spor yapmak istiyorsunuz ancak bir türlü harekete geçmiyorsunuz. Zamanınız ve bütçeniz olduğunu varsayıyorum.

İlk fark etmemiz gereken husus şu: İçinizdeki engelleyen taraf “pozitif” bir niyet ile sizi tutuyor.

Unutmayalım, niyet hiçbir zaman negatif olmaz.

İkinci adım: Engelleyen tarafın niyeti ne olabilir, bunu bulmak.

Psikolojide ikincil kazanç dediğimiz bir durum var, bu şekilde de düşünebilirsiniz. Durumun aynı kalmasından (yani spor yapmamaktan kaynaklanan) kazancım nedir?

Diyelim ki cevabınız, “evde rahat rahat yatıp dinlenmek. “

Peki ama niye? Lütfen biraz derine inmeye çalışın bu tip sorgulamalarda. Evde rahat rahat yatıp dinlenmenin benim için faydaları / avantajları neler?

En az 3 tane neden bulmaya çalışın.

Diyelim ki, beni rahatlatmak, gerginliğimi azaltmak ve keyif almam için olsun.

Üçüncü adım: Şimdi hepimizin içinde bulunan yaratıcı tarafımızı davet edip soralım. Her neden için ayrı ayrı olacak şekilde alternatif olabilecek, bu pozitif niyetleri destekleyecek başka şeyler bulsun.

Başka ne yaparsam rahatlarım?

Masaj yaptırmak, meditasyon, müzik dinlemek, sessiz bir ortamda kitap okumak, vb.

Gerginliğimi azaltmak için evde rahat rahat yatıp dinlenmek dışında neler yapabilirim?

Bir arkadaşımla buluşup veya telefonla konuşup içimdekileri anlatabilirim, bunları yazabilirim, bir komedi filmi izleyebilirim, vb.

Keyif almak için neler yapabilirim?

Play station oynayabilirim, bir şeyler üretebilirim, yürüyüş yapabilirim, yemek hazırlayabilirim, artık her ne ise.

Dördüncü adım: Sizi engelleyen taraf/direnen taraf alternatifleri gözden geçirsin, en uygun ve akla yakın olanları belirlesin. Eğer kafasına yatmayan bir durum varsa yaratıcı tarafınızı tekrar çağırın ve yeni alternatifler üretsin. Bütün bunları mümkünse yazılı olarak yapın lütfen.

Beşinci Adım: Engelleyen taraf ikna oldu ise kafanızda yeni senaryonuzu hayal edin, yeni alternatifleri uyguluyorsunuz ve bu sayede rahat ve keyifli hissediyorsunuz kendinizi.

Altıncı adım: Artık harekete geçmeye hazırsınız. Her ne yapmak istiyorsanız o konuda sizi ürkütmeyecek minik bir adım atın.

Unutmayın, bin millik bir yolculuk bile altı (bir) adımla başlar.

Bol hareketli ve keyifli günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 − 16 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.