40’LI YAŞLARDA MUTLULUK NEDİR?

40’LI YAŞLARDA MUTLULUK NEDİR?

Geçen akşam dostlarımla Lokal’de yemek yedik. Bunu 15 günde bir düzenli olarak yaparız. 25 yıldır beraberiz. Masadakilerin hepsi sağlıklı, bir işe sahip, evli insanlar. Konu döndü dolaştı, bir şekilde mutluluğa geldi. Benden mutluluk ile ilgili kısa bir konuşma yapmamı istediler. Dostlarıma anlattıklarımı sizlerle de paylaşmak istedim.

Her şeyden önce mutluluk daha çok sahip olduklarınızda aramanız gereken bir şey, mutluluğu sahip olmadıklarınızda ararsanız mutluluk kaçar siz kovalarsınız.

Mutluluk için sağlıklı olmak, sağlıklı bir nefes almak çok önemli. Tek başına bu bile büyük bir mutluluk kaynağı.

Sağlığı bir tarafa koyarsak bence mutluluğun temelinde üretmek var. Mutluluk=üretim formülünün büyük ölçüde doğru olduğuna inanıyorum. Bir işe sahip olmak ve çalışmak çok önemli. İşsizlik her anlamda mutluluğun önündeki büyük engellerden birisi olabilir.

İşinizi sevip sevmemeniz ondan sonra gelir. Öncelikle bir işe sahip olmak, bir şeyler üretmek ve para kazanmak. İşinizi sevmiyorsanız daha çok seveceğiniz bir iş bulma konusunda araştırmalar ve denemeler yapabilirsiniz. İyi bir hazırlık, güzel bir plan, yedek planlar ve bir miktar tasarruf etmiş olmak işinizi kolaylaştırır.

İş konusundan sonra ilişki geliyor bence. 40’lı yaşlarda bir aile kurmuş olmak, istiyorsanız çocuk sahibi olmak mutluluğa büyük ölçüde katkıda bulunur. Her ilişkide zaman zaman problemler yaşanabilir. Başlangıçtaki yoğun duygular azalabilir, çocuklarla ilgilenmek bazen zor gelebilir. Bunların hiçbiri aşılamayacak sorunlar değil yeter ki karşılıklı sevgi ve saygı çerçevesinde hareket edilsin.

Sevdiği bir işte çalışıp para kazanan ve güzel bir evliliği olan insan mutluluk yolunda %51’e gelmiş olur.

Kalan %49’un önemli bir kısmı sosyal yaşam ve dostluklar ile ilgilidir. Paylaştıkça çoğalır mutluluklar, azalır hüzünler. Dostlara zaman ayırmak, beraber bir şeyler yapmak önemlidir.

Daha sonra kendimize zaman ayırmak, bir hobimizin olması, spor yapmak (düzenli yürüyüş bile olabilir), güzel kitaplar okumak, ilgimizi çeken konularda eğitim almak gibi kendimizle ilgili konular gelir. Hayal kurmak da önemlidir.

Bu şekilde mutluluk masasının ayakları tamamlanmış olur bence.

Koçlukta denge ve zaman yönetimi üzerine çalışırız, bunun nedeni masanın ayaklarının uzunluğunu ölçmek ve eğer dengede değilsek bazı konulara daha fazla zaman ayırarak bir tür denge oluşturmaya çalışmaktır.

Şimdi masanın üzerine güzel bir örtü serelim. Bu örtünün ismi de farkındalık örtüsü olsun. Günlerinizi biraz daha fazla farkındalıkla yaşamaya gayret edin. Bugün kendimle ilgili olarak değişik ne fark ettim, bugün Dünya ile ilgili değişik ne fark ettim sorularını kendinize sormayı ve cevaplamayı bir alışkanlık haline getirin. Küçük şeylerin farkında olmayı ve takdir etmeyi unutmayalım. Her gün yaptığımız küçük seçimlere dikkat edelim, bunlar birleştiğinde büyük hale gelir ve önemli değişiklikler yaratabilirler.

Şimdi bu masanın üzerine ne yemek yerleştirdiğinizin çok büyük önemi yok artık, havyar ve şampanya ile ekmek – zeytin aynı keyfi verecektir. Ortam güzel çünkü.

Paradan fazla bahsetmedim. Belli bir gelir seviyesine kadar para mutluluk getirebilir, temel ihtiyaçlarınız ve sosyal ihtiyaçlarınız karşılanıyorsa parayla mutluluk satın alamazsınız.

Gördüğünüz gibi mutluluğun çok karışık bir formülü yok. Doğada karışık formüller yoktur zaten. İnsanlar olarak hayatı karmaşık hale getirmeye bayılıyoruz, akıllı olduğumuzu bu şekilde ispatlamaya çalışır gibiyiz.

Basit olan, sade ve güzeldir, mutluluk da böyle bir şeydir.

Sağlıklıysanız, üretiyorsanız, kendinizle mutluysanız ve bir ilişkiniz varsa, sizi mutlu eden bir şeylere inanıyorsanız, huzur içinde bir uyku uyuyorsanız, imkanlarınız ölçüsünde diğer insanlara yardım ediyorsanız mutlusunuz.

Başlangıçta söylediğimi tekrar ederek yazımı bitirmek istiyorum.

Mutluluk daha çok sahip olduklarınızda aramanız gereken bir şey, mutluluğu sahip olmadıklarınızda ararsanız mutluluk kaçar siz kovalarsınız.

Sevgi ve farkındalıkla kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.