4. Gün – (Secret) Sır Bunun Neresinde?


Öğlen 13.30 gibi buluştular. Pınar bugün diğer günlerden biraz farklıydı. Her zamanki neşesi tamamdı yine, ama sanki biraz düşünceli gibiydi.

“Kuzenimin yanına Amerika’ya gideceğim ve İngilizcemi geliştirirken ayrıca bir koçluk okulunda eğitim alacağım. Daha sonra Türkiye’ye döneceğim ve koçluğu meslek olarak yapacağım. Diğer yandan; ben yaklaşık 10 yıldır düzenli maaş geliri ile yaşayan bir insanım, biraz tereddütlerim var.”

“Bunlar son derece doğal ve sağlıklı düşünceler bence”

“Sen nasıl başardın, bana anlatır mısın?”

“Anlatırım elbette.

Bundan 1,5 yıl öncesine kadar “sabah 9 akşam 6” kurumsal işinde çalışan, yaptığı işten fazla keyif almayan, gelecek garantisi ve düzenli geliri nedeniyle işe devam eden, kendisine ve sevdiklerine yeterince zaman ayıramayan, hayat amacını bulduğunu düşünen fakat bir türlü uygulamaya geçiremeyen birisi olarak aranızda dolaşıyordum. Ne kadar tanıdık hisler değil mi?

“Bana mı söylüyorsun, kesinlikle öyle.”

“Bugün ise sevdiği işi büyük bir keyif ve heyecanla yapan, zamanını çok iyi yöneten, kendisi ve ailesi ile kaliteli zaman geçiren, fiziksel ve zihinsel olarak çok daha sağlıklı bir insan olarak karşında duruyorum. En sevdiğim işler olan koçluk ve yazarlık yapıyorum.

“Peki, bütün bunlar nasıl oldu, bir tür secret masalı dinlemek istemiyorum ama”

“Kesinlikle secret filan değil, onu en baştan söyleyeyim.

Evrensel yasalara inanıyorum, düşüncelerimizin isteklerimizin gerçekleşmesindeki etkisini yadsımıyorum. Her şey önce zihinde bir hayal ile başlar.

Olumlu düşünmek, vizyonlamak, hayal panosu yapmak tabii ki faydalı, “Hayatını Seç” isimli ilk kitabımda bu konuları detaylı şekilde ele almıştım.

“Kitap tükenmiş, bir türlü ulaşamadım.”

“İkinci baskısını Ocak ayında yapacağız, döndüğünde senin için bir tane imzalarım.”

“Çok faydalı olduğunu söylediğin bu şeyleri bende yapıyorum, işe yarar mı?”

“Bütün bunlar benim düşünceme göre hayallerimize ulaşmak konusunda yardımcı unsurlar.

Daha önemli olan bir sistem geliştirmek ve sistematik düşünerek hareket etmek, yol boyunca kararlılığımızı korumak. 15 yıllık denetim ve finans kariyerinin bana kattığı en önemli özelliklerden birisi de bu olmalı.

“Her şey nasıl başladı?”

“4 yıl önce iç sesimi dinlemek için günlük hayatımda kısa molalar almaya başladım, bazen sabah erken saatlerde bazen ise gece yatmadan hemen önce. Sessiz ve sakin bir ortamda huzuru deneyimledim. Bu deneyimler neticesinde; insanların hayatlarına dokunabileceğim bir şeyler yapmaya karar verdim.”

En mutlu olduğum anların diğer insanları mutlu ettiğim anlar olduğunu keşfettim, diğer insanların en çok hayalleri gerçekleşince mutlu olduklarını görmüştüm.

2 yıl önce kendi hayallerimi gerçekleştirmeye ve diğer insanlara, hayallerini gerçekleştirmeleri konusunda rehberlik yapmaya karar verdim.

“Bu kadar basit mi?”

“Bu bir hedefti ve buna dair bir plan yapmaya ihtiyacım vardı.

Bir planın kalitesini belirleyen unsurlar arasında üzerinde harcanan zaman, olasılıkların iyi incelenmesi gibi faktörler vardır, bende yaklaşık olarak bir yıllık bir süreyi bunlara ayırdım.

Koçluk eğitimi alınabilecek kurumları araştırdım, kişisel gelişim kitapları okuyordum zaten, ilaveten koçlukla ve NLP ile ilgili kitaplar okudum, koçluk yapan insanlarla tanıştım ve sorular sordum, bazı eğitim ve seminerlere katıldım.

Bir plan yaptığınızda hayalinizi bir hedef haline getirmiş oluyorsunuz. Bunu yapmadığınız zaman, oturduğunuz yerden çekim yasasının sizin hayalinizi gerçekleştirmesini beklemek çok anlamlı olmayabilir.

“Şimdi daha iyi anlıyorum gerçekten.”

“Olumlamalar, pozitifi düşünmek, odaklanmak elbette önemli ama tek başına yeterli değiller.

Ben de planımı yaptıktan sonra belirli bir zaman şeması çerçevesinde onu uyguladım.

Koçluk eğitimi aldım, koçluk aldım, bu mesleği yapan insanlarla derin sohbetler gerçekleştirdim, bol bol okudum ve izledim, kendim bir kitap yazdım, sosyal medyada aktif olmaya başladım, öğrendiklerimi insanlarla paylaştım, vb.

Süreç boyunca elbette zorluklarla da karşılaştım. İnancımı, motivasyonumu yüksek tutmak için bazı yardımcı metodlardan faydalandım.

“Gerçekten mi, bu ilgimi çekti, ben şanslı olduğunu ve başarıya hemen ulaştığını düşünmüştüm.”

“İnancımı ve motivasyonumu yüksek tutmak için yaptığım işte başarılı olan insanlarla buluşmaya, hikayelerini dinlemeye, varsa anılarını okumaya gayret ettim.

Oluşan fırsatlar karşısında hazırlıklıydım ve harekete geçtim, şans dediğimiz şey de bu zaten.

Çalıştım, hala çalışıyorum, önceliklerimi belirliyor ve korumaya çalışıyorum, zamanımı iyi yönetmeye gayret ediyorum, kendime yatırım yapıyor ve elimden gelenin en iyisini ortaya koyuyorum.

Benim reçetem bu.

Umarım sen de kendi reçeteni bularak ve uygulayarak hayallerini en kısa zamanda gerçekleştirirsin.

“Strateji ve plan konusunda bana yardımcı olabilecek bir önerin var mı?”

“Girişimcilik modeli dediğim bir uygulama var, arzu edersen onu anlatabilirim.”

“Harika olur.”

“Koçluk yaparsan müşterilerin kim olacak?”

Daha çok büyük kentlerde yaşayan beyaz yakalı olarak tabir edilen çalışanlar. Kariyer değişikliği yapmak isteyenler, ilişkilerinde daha fazla mutluluk arayanlar, hayatlarında genel anlamda bir değişiklik yapmak isteyip bir rehber eşliğinde bunu gerçekleştirmek isteyenler, kendilerine duydukları güveni artırmak isteyenler, vb.

“Müşteri ilişkisi tipi ne olacak?”

Uzun süreli koçluk almak isteyenler, 3 ila 6 ay arası ideal, müşteriler değişecek, eski müşterilerin yerini yeni müşteriler alacak, butik hizmet verilecek.

“Neden müşteri olsunlar?”

Yapmak istedikleri değişiklikleri daha kolay ve hızlı yapmak için, hayatında bazı önemli değişiklikler yapmış bir kişi ile beraber bu yolu yürümek için, dışarıdan bir bakış açısının iyi geleceğinin farkında olacakları için.

Pazarlama, reklam, tanıtım kanalları ne olacak?

“Sosyal medya, kitap”

“Anahtar aktiviteler neler?”

“Kendini geliştirmek, eğitimlere katılmak, okumak, yazı yazmak ve paylaşmak, insanlarla iletişimde olmak, tecrübeyi artırmak, sosyal medya iletişimi…”

“Kaynaklar?”

“Zaman, bilgi, deneyim, sermaye, farklılıktan beslenen bir yaratıcılık”

“Ortaklar?”

“Yayınevi, sosyal medya takipçileri, koçluk deneyiminden memnun kalanlar, vb.”

“Sevdiğin şeyleri yaparak para kazanmak gerçekten mümkün. Bir şeyi seviyorsan tüm gücünle onun peşinden gidersin ve başarman kaçınılmaz olur.

Ve insanlar her zaman işlerini severek yapan kişilerden hizmet almayı tercih ederler, bunu unutma lütfen.”

“Nasıl teşekkür edeceğimi bilmiyorum, çok önemli farkındalıklar kazandım, motivasyonum arttı. “

“Benim içinde çok keyifli bir çalışma oldu. Fırsat buldukça mail at veya ara lütfen. Döndüğünde mutlaka görüşelim. “

“Arayacağım, tekrar teşekkürler her şey için.”

“Rica ederim, iyi yolculuklar.”

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.