3 MEKTUP İLE HAYATINIZI DEĞİŞTİRİN


Meşhur hikayedir bilirsiniz: Sadrazam, görevini yeni sadrazama devrederken üç tane kapalı zarf vermiş. Başın sıkıştığında ilk zarfı aç, durumu kurtaramazsan ikinci zarftaki mektubu oku, hiçbir şey işe yaramıyorsa son zarfı aç demiş. Yeni gelen sadrazam biraz da tecrübe eksikliği ile kötü günler yaşayınca hemen ilk zarfı açmış, senden öncekileri kötüle yazıyormuş. Yöntemi uygulamış ama istediği sonuçları alamamış, bu kez ikinci zarfı açmış, etrafındakileri kötüle yazıyormuş, bunu da yapmış ama işe yaramamış. Son çare üçüncü zarfı açmış, mektupta şu yazıyormuş: Üç zarf hazırlaJ.

Hayatta işler istediğimiz gibi gitmediğinde çok kolaylıkla düştüğümüz bir tuzaktır bu. Önce şikayet ederiz bolca. Bunların bir kısmı kendimize dair şikayetlerdir bir kısmı ise aslında yardım beklediğimiz ama bu yardımı bizden esirgediğini düşündüğümüz kişilere veya genel olarak içinde yaşadığımız çevreye ve şartlara dairdir. Şikayetler genellikle geçmişe yöneliktir.

Şikayet oyunu bittikten sonra ikinci zarfı açar ve bahanelerimizi sıralarız. Bahaneler genellikle kendimizle ilgilidir ve geleceğe dair ümitsizliklerimizi haklı çıkarmak için kullanırız.

Şikayet etmeye ve bahane bulmaya alışan insan yaşamında yapmak istediği değişimleri bir türlü hayata geçiremez, ayrıca aradığı huzur ve mutluluğa da genellikle ulaşamaz.

Bugün sizden üç mektup yazmanızı istiyorum. İlk mektupta en çok şikayet ettiğiniz 10 maddeyi yazmanızı istiyorum. Sonra da aynı konudaki isteklerinizi yazın. Örneğin işyerindeki patronum çok anlayışsız diye bir şikayet maddesi yazdıysanız bunu 180 derece çevirip beni anlayabilecek bir yönetici ile çalışmak istiyorum yazın. Ne istediğimizi ifade etmek her zaman daha akılcıdır.

İkinci mektupta bahanelerinizi sıralamanızı istiyorum, yapmayı çok istediğiniz 2 ya da 3 şeyi bulun ve bunları niye yapmadığınıza dair bahanelerinizi yazın. Sonra da bu bahaneleriniz gerçek olmasaydı (çoğu değil zaten) nerden nasıl başlayıp hayalinizi gerçekleştireceğinizi yazın. Hayatınızda bu bahaneler olmasaydı neler yapardınız, eylem adımlarınızı yazın.

Üçüncü ve son mektupta ise, şikayet ve bahanelerini bir yana bırakıp hayallerinin büyük kısmını gerçekleştirmiş bir insan olarak başkalarına yardımcı olmak amacıyla bir yazı yazacaksınız. Henüz yapmadan nasıl yapmış olabileceğinizi yazın, tavsiyelerinize yer verin, sonra da bu tavsiyeleri kendi hayatınızda uygulamaya çalışınJ.

Daha geniş kapsamlı bir çalışma yapmak isteyenler ise Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarımı okuyabilirler.

Sevgi ile kalın.

Not: Şikayet ve bahanelerinden arınıp isteklerine doğru ilerlemek ancak bunu profesyonel yardım ile yapmak isteyenler Mutlulukla Değişim Programı’nın Ekim ayı çalışmasına kayıt yaptırabilirler. Bilgi için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 − nine =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.