Ekim ayının ortalarına doğru yaklaşıyoruz; Kasım ve Aralık derken bir bakmışız yeni yıl gelmiş. Eğer yılbaşından itibaren hayatınızda bir şeylerin daha iyiye doğru gelişmesini istiyorsanız şimdiden hazırlıklara başlamalısınız. Yılbaşından bir gün önce ben değişmeye niyet ettim diyerek ertesi gün her şeyin değişmesini beklemektense biraz ön hazırlık yapmak iyi gelir.

Bu sandığınız kadar zor olmayabilir üstelik. Dün düşünerek ve yazarak mutluluğu artırmak isimli bir yazı paylaşmıştım, orada önerilen egzersizleri yapmaya başlayın lütfen, emin olun yılbaşına kadar olan dönemde yaşayacağınız değişime siz de inanamayacaksınız.

Önce bir durum tespiti yaparak başlayın, hayatın farklı alanları vardır, iş hayatı, para, ilişkiler alanı, aile, sosyal hayat, hobiler ve benzerleri gibi. Bu farklı alanlar itibarıyla hayatınıza bir not vererek değerlendirme yapın. Daha düşük not alan bölgeler bir şeyleri değiştirmek istediğiniz alanlar olacaktır.

Sonra bu alanlar ile ilgili olarak; biraz daha detaylı bir düşünme sürecine girin, tam olarak ne olmasını istiyorsunuz bunu saptamaya çalışın.

Daha sonra değişim için seçtiğiniz konu ile ilgili olarak biraz araştırma yapın ve komik gelebilecek kadar minik bir adım bulun. Mümkün olursa bu adımı atmaya çalışın.

Ayrıca değişim için seçtiğiniz konu ne ise o konuda başarılı olmuş tanıdıklarınız ile konuşarak nasıl yapmış olduklarını öğrenmeye çalışın.

Önemli bir konu da nedenler konusu, her zaman söylenir, güçlü nedenleri olan insanlar için nasılı çözmek daha kolaydır diye.

O konuda istediğiniz değişimi neden istiyorsunuz, buna ilişkin 15-20 madde bulmaya çalışın, ne kadar çok maddeniz olursa motivasyonunuzu korumak o kadar kolaylaşır. Zaman zaman bu nedenleri kendinize de hatırlatın.

Ayrıca görselliğin gücünden yararlanın, seçtiğiniz konudaki değişimi çağrıştıran bir resmi bilgisayarınızda ya da cep telefonunuzda masa üstü resmi olarak belirleyin.

Eğer istediğiniz şey bazı maddi olanaklar da gerektiriyorsa hemen üç beş demeden tasarruf yapmaya başlayın. Tasarruf yapacağınız zaman gerçekçi olabilecek hedefler belirlemeye çalışın, çünkü insanın kendisine verdiği sözleri tutması önemlidir.

Bu konuyu da yarın ele alırız.

Sevgi ile kalın.

Not: Ekim ayı koçluk ön görüşmeleri devam etmektedir, bilgi için lütfen mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atınız.