2. GÜN – HEDEFE KİLİTLENİN


Ayşe ile sabah 9’da Caddebostan Sahilde bulunan Cafe Nero’da buluştuk. Kahvaltısını yapmıştı. Çok güzel bir hava vardı. Sahilde hafif tempolu yarım saatlik bir yürüyüş yaptık. Daha sonra Suadiye’de balıkçı barınağında birer bardak çay içip biraz sohbet ettik.

Ayşe’ye hedeflerini belirleyip harekete geçmenin ilk adım olarak harika olduğunu, diğer yandan hedeflerimiz için her gün küçük de olsa bir şeyler yapmanın yani hedefe kilitlenmenin önemini anlattım.

Suadiye’de bir paten sahası vardır, burada uygun fiyatlarla paten dersi verilir. Ayşe için bir öğretmen ayarlamıştım. İlk paten dersini orada aldı. Ben de bir ağacın gölgesinde oturarak onu izledim. Hafta sonları eşim ve kızlarım paten yaparken onları izlemekten keyif alırım.

Ayşe’nin dersi bittiğinde Caddebostan’a geri yürüdük ve Nero’nun ikinci katında çalışabileceğimiz sakin bir köşe bulduk. Özgüven konusu üzerinde çalıştık, her ne yapmak istiyor olursak olalım o konudaki özgüvenimiz başarımızı kolaylaştıracaktır. Ve iyi haber, özgüven artırılabilir. Bir günde olmaz elbette ama bir süreç içinde mümkündür.

Bazı soru ve yöntemlerle Ayşe’nin kendi içinde bir sorgulama yapmasını ve yeni farkındalıklar edinmesini sağladım.

Ayşe’nin paten yaparken bir iki fotoğrafını çekmiştim. İçlerinden bir tanesini çok beğendi. Facebook sayfasına yükledi ve altına bir not düştü: Hayatımı değiştirmeye karar verdim, ilk adımı attım ve hedefe kilitlendim. Kararlıyım.

Yaklaşık bin kişiye hedefini ilan etmişti, bu pek çok insan için ilave bir motivasyon olabiliyor, Ayşe de bu gruba dahildi.

İnsan kendisine söz veremez, söz verildiğinde ortada iki kişi olması gerekir. Ama insan bir kişidir ve yapabileceği en iyi şey bir karar almak ve ona uymaya çalışmaktır.

Ayşe’nin heyecanı artık gözlerinden okunuyordu, kendisine hedefler koymuş ve gerçekleştirmek için çalışmaya başlamıştı.

Sabahları yataktan kalktığımızda bizi heyecanlandıran şeylerin olması harikadır, burada ilginç olan ve gözden kaçan şey şudur: Bizi heyecanlandıran şeyler aniden ortaya çıkmazlar, onları biz bulur ve hayatımıza yerleştiririz.

Bu yazıyı okuduktan sonra sizlerin de kendinizi heyecanlandıracak hedefler bulmanızı arzu ederim. Hayatını Değiştir isimli yeni kitabım 12 ayrı bölümden oluşuyor ve her bölümün sonunda 5 sorudan oluşan bir soru seti yer alıyor.

Bu sorulara cevap vermeniz, hedeflerinizi bulmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Kitaptaki tüm sorulara burada yer vermek istemiyorum, kitap okumanın büyüsü ayrıdır.

Ama 3 soruya örnek olması açısından aşağıda yer verdim.

Bu soruları cevaplayarak değişim yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

Kendinizi en son ne zaman ve ne yaparken bir çocuk kadar neşeli ve umutlu hissettiniz?

İçinizde uyanan özgürlük hissi daha çok neleri düşünürken veya yaparken ortaya çıkıyor?

Sabah kalkıp da kendi kendinize bari en azından bugün bunu düşünmeyeyim dediğiniz konu nedir? Bu konu hakkında ne yapmayı planlıyorsunuz?

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − 11 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.