ÖZGÜRLÜĞÜ NASIL TANIMLARSINIZ?

ÖZGÜRLÜĞÜ NASIL TANIMLARSINIZ?

Geçtiğimiz günlerde okurlarımdan birisinden mesaj aldım; kendisi bir ilkokul öğretmeni ve öğrencileri için bir sunum hazırladığını belirtmiş, benim de kısa bir video ile sunumda yer almamı rica etti. Büyük kızım Duru video çekimini yaptı, küçük kızım ile ben de anlattık. Söz konusu videoda anlattıklarımızı bugün bir yazı kapsamında sizlerle paylaşmak istedim.

İki sorumuz vardı; birincisi özgürlüğü ne şekilde tanımladığımız şeklinde idi. Bir yaşam koçu ve yazar olarak bu konuyu kişisel gelişim çerçevesinde ele alarak konuyu biraz daralttım. Özgürlük; bir bakış açısına göre kişinin hayallerini gerçekleştirmesidir. Bunun için önce hayal kurmak gerekir, sonra da hayallerimizi gerçekleştirmek için eyleme geçmek. Bir başka açıdan özgürlük, seçim yapabilmektir. Koçlukta işimiz insanlara farklı seçeneklerin neler olabileceğini buldurmaktır. Hayatımızı yaptığımız seçimlerle yönetiyoruz, o halde en büyük özgürlüklerden bir tanesi de seçim yapma özgürlüğüdür.

Çocuklar bu bahsettiğim tanımlar çerçevesinde oldukça şanslıdırlar, sıkça hayal kurarlar, hayal ettiklerin şeyin gerçekleşeceğini düşünürler, buna inanırlar, bu nedenle genellikle çocuklar istedikleri şeylerin gerçek olmasını yetişkinlere göre daha kolay sağlarlar. Büyüdükçe bizi sınırlayan inançlar geliştiririz, hayal üretmek ve gerçeğe dönüştürmek zorlaşır. Çocukken sahip olduğumuz yetenekler daha fazladır ve hayatımızın bir döneminde bunları hatırlamaya çalışırız.

Diğer soru ise yaşama hakkımızı en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceğimiz hakkında idi. Bu da geniş kapsamlı bir soru; yaşamı en iyi şekilde nasıl değerlendirebiliriz diye baktım cevaplarken çünkü yaşam hepimize tanınmış bir hak bence ve bunu iyi değerlendirmek gerekir. Yaşamı en iyi şekilde değerlendirmek için zamanı iyi yönetmek gerekir. Her gece zaman hesabımıza karşılıksız olarak yatan 1.440 dakika ile ne yapıyoruz?

Burada bir denge modeli oluşturmak gerekir, hem yapılması gereken bazı işler vardır, örneğin işe veya okula gitmek, ev işi yapmak ve ders çalışmak gibi, hem de arkadaşlarla sohbet etmek, oyun oynamak, dans etmek gibi aktiviteler vardır. Bunlar arasında bir denge kurmayı öğrenmek ve bu şekilde hareket etmek yaşamı iyi değerlendirmektir.

Niye yaşıyoruz, mutlu olmak için. Herkesin mutluluk anlayışı farklıdır, kimi insan yardım edince mutlu olur, kimi insan şarkı söyleyince. Dolayısı ile yaşamı iyi değerlendirmek, bizi mutlu eden şeylerin peşinden gitmektir bir açıdan bakıldığında.

Yaşamdan keyif almak ve gülmek çok önemlidir. Dolu dolu geçen bir hayat içinde çok sayıda gülme eylemi barındırmalıdır. Gülmek bulaşıcıdır, en son izlediğim videoda bir metroda çekim yapılmış, vagonun içindeki yolcular somurtarak oturuyor, sonra elinde ipad i ile bir yolcu biniyor vagona ve izlediği şeye kahkahalarla gülmeye başlıyor, onun ne izlediğini ve neye güldüğünü bilmedikleri halde diğer yolcular da bir süre sonra sesli şekilde gülmeye başlıyorlar. Yaşamak belki de güldüğümüz anların sayısını artırmaktır.

Bunlar çok geniş kapsamlı konular, siz yine de gülmeyi hiç ihmal etmeyin, kendiniz mutlu olun ki başka insanlara da faydanız dokunabilsin.

Sevgi ile kalın.

Not: Gerek bu videoya gerekse daha önce hazırlamış ve yayınlamış olduğum videolara Youtube kanalım üzerinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için mert@mertcuhadaroglu.com adresine mail atabilirsiniz

Paylaş