NİYE ESKİDEN DAHA MUTLUYDUK – BİR BİLGE

NİYE ESKİDEN DAHA MUTLUYDUK – BİR BİLGE

Bilge ile sohbetlerimizde konu dönüp dolaşıp hep mutluluğa gelir. İnsan ne istiyor olursa olsun, temelde daha mutlu olacağını düşündüğü için ister. Acaba Bilge’den mutluluk konusunda daha fazla neler önerebilirim diye düşünürken birden aklıma bu soru geldi, niye eskiden daha mutluyduk diye soruverdim.

“Eskiden daha mutluyduk, çünkü dünya daha yavaş bir yerdi, yaşam çok daha yavaş akardı. Sana bunu şöyle bir örnekle anlatayım, İstanbul’dan Ankara’ya trenle 8 saatte gidersen daha fazla şey görürsün, daha fazla şey fark edersin, 3 saatte gidersen belki daha hızlı gidersin ama daha az şey görürsün ve gördüklerin çok hızlı geçtiği için aklında daha az yer eder. Sizler genel olarak hep bir acele, telaş ve koşturma içindesiniz, sen de kısmen öylesin. Benim için bunu anlamak çok zor işte, bu acele, bu telaş niye?

“Söylediklerin doğru, başka nasıl farklar var eski yaşama göre?”

“Bir türlü gideremediğiniz bir eksiklik duygusu var, tatminsizlik var, her şeyi aynı anda istiyorsunuz, gerçek huzuru çok az deneyimliyorsunuz.”

“Neler öneriyorsun?”

“Hata yapmaya karşı biraz toleranslı olun, bu kadar korkmayın hata yapmaktan, öğrenme sürecinin çok önemli iki parçası tekrar etmek ve hata yapmaktır, bunlar için de zaman gerekir, siz hep zamanınız olmadığını düşünerek hareket ediyorsunuz, ilişkiler de böyle yaşanıyor.”

“Sabırsızız biraz, doğru söylüyorsun.”

“Özgürlüğün tadını çıkarmak için bile zaman gerekir, bu sabırsızlıkla özgürlüğü ve getirdiği mutluluğu da hissedemez insan”

“O halde hayatta en büyük lükslerden birisi zamana sahip olduğumuzu düşünmek ve onu hissetmektir diyebilir miyiz?”

“Evet, zaman önemli, sabırlı olmak önemli, yaşam dediğini özgür olmaktır, mutlu olmaktır, kendin olabilmektir, acele ve telaş içinde zordur bunları sağlamak.”

“Mutlu insanlar ile mutsuz insanları ayrıştıran başka şeyler de var mı?”

“Saymakla bitmez, ayrı bir kitap yazılsa yeri var belki. Çok kısaca bahsedecek olursak; mutlu insanların amaçları vardır ama amaçlarının kölesi haline gelmezler, denge içinde yürütürler yaşamı. Mutlu insanların gerçek ilişkileri vardır, bizim eskiden böyle dostluklarımız vardı örneğin. Konfüçyüs’ün meşhur sözüdür, bazı insanlar mutluluğu çok yukarıda arıyorlar oysa ki mutluluk insan boyunun hizasındadır.”

Gözlerime baktı, “oyalanma ama acele de etme” dedi. “Seni bana 7 yaşındayken getirmişti ailen, çok erken olduğunu söylemiştim. Bana bazı yeteneklerin olduğunu söylemişlerdi, haklılardı, insanları dinlemek ve anlamak konusunda küçük bir çocukken bile çok etkileyiciydin. 35 yılda bu noktaya geldin, son 2 yıldır ben de sana yardımcı oluyorum ve bildiklerimi öğretiyorum, daha gidecek çok yolumuz var.”

Ben daha çok anlatırım ama sen önce bu anlattıklarımı bir düşün ve sindir, uygulamaya başla hayatında. Sonra yine konuşuruz.

Bilge’nin bahsettiği görüşmeyi hatırlamıyordum ama iki yol önceli ilk görüşmemizde bile ona ne kadar çok ısındığım düşünülürse aramızda geçmişten gelen bir bağ olduğunu duymak beni şaşırtmamıştı.

Bilge ile olan sohbetlerimiz devam edecek, sevgi ile kalın.

Not Mutlulukla Değişim Programı 2017 yılı kayıtları başlamıştır, bilgi ve kayıt için lütfen mert@mertcuhadaroglu.com adresine mail atın.

Paylaş