İSTEDİĞİNİ DÜŞÜN, İSTEMEDİĞİNİ DÜŞÜNME

İSTEDİĞİNİ DÜŞÜN, İSTEMEDİĞİNİ DÜŞÜNME

Bu konuda daha önce de bir yazı kaleme almıştım; çok güzel bir slogan elbette, ama arkasındaki anlamı biraz daha açıklamak istedim bugün. Umarım keyifle okur ve arzu ederseniz hayatınızda uygulamaya çalışırsınız.

Konumuz genel olarak istekler, istekleri gerçekleştirmek ve bunun düşüncelerimiz, bakış açımız ile ilişkisi.

Ülkemizde yetiştirilme tarzımızdan kaynaklanan bir tür çekirdek inanç son derece yaygın, o da “sen kötüsünü düşün, ona göre hazırlan, iyisi olursa sevinirsin” şeklinde özetlenebilir. Benim bu yazının başlığı ile önerdiğim bakış açısının tam tersi yaniJ.

Olumsuz düşünürsem daha az üzülebilirim bakış açısı yaygın bir bakış açısıdır. Ben bunun tam tersini öneriyorum; olumlu düşünün, yani istediğiniz şeyleri düşünün, hatta yazılı hale getirin. Bir düşünceyi yazılı hale getirmek, ben bunu diğer düşüncelerime göre daha fazla önemsiyorum demektir.

Bir şeyi istediğinizde o şeyin olması için bir alan yaratırsınız gelecekte. Diğer yandan ilk kitabım Hayatını Seç’in son bölümünde anlattığım üzere isteğe karşı bir bağımlılık yaratmamak gerekiyor, bunun yöntemlerinden birisi de istediğimiz şeyi genel olarak istemek, tek bir kişiye, tek bir firmaya, tek bir yönteme odaklanmamaktır.

Örneğin daha iyi şartlarda daha mutlu olabileceğiniz bir işi düşünün, isteyin ve yazın ancak bunu yaparken illa şu firmada şu pozisyon olsun diye dikte etmeyin. Daha iyi bir ilişki isteyin ama mutlaka şu kişi olmalı demeyin. Daha zengin olmayı arzulayın ama ne şekilde olacağını dikte etmeyin.

Sadece isteyerek olmayabilir; her zaman istemek ve emek vermek daha akıllıcadır. Bugün başarılı insanları incelediğimizde pozitif düşünme becerisinin yanı sıra son derece çalışkan insanlar olduklarını görürüz.

Son bir nokta da dua etmek ve şükretmektir, bir isteğin gerçekleşmesinde bunların etkisini de inkar edemeyiz. Sabırlı olmanız durumunda sizin için en iyi seçeneklerle karşılaşırsınız.

Bir şeyi isteme sürecinde; odağınızı pozitifte tutup değiştirmek istediğiniz durumun geçici olduğunu düşünmeniz, daha iyi bir işe/ilişkiye/duruma yakın zamanda kavuşacağınızı düşünmek yararlı olacaktır.

En önemlisi de, bu tip durumlarda, istediğimiz bir şey olmuyorsa mutlaka daha iyisinin bizi beklediğini düşünebilmektir.

Meşhur sözdür, duymuşsunuzdur, “hayat ileriye doğru yaşanır, ancak geriye dönüp bakıldığında anlaşılır.”

Bu anlamda geriye dönüp baktığımda pek çok olayın olmamasında ( o zamanlar bunun için üzülmüş olsam da ) benim için bir iyilik olduğunu görebiliyorum. Eminim sizin hayatınızda da böyle örnekler vardır.

Her şey sizin için en doğru zamanda gerçek olsun.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Kış dönemi çalışmaları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen mert@mertcuhadaroglu.com adresine mail atınız.

Paylaş