EYLEME GEÇMEK VE SÜRDÜRMEK

EYLEME GEÇMEK VE SÜRDÜRMEK

Pek çok kişi eyleme geçme veya sürdürme aşamasında tıkanır ve yardım alır. Burada bir seans yapmıyoruz ama yine de size yardımcı olabileceğini düşündüğüm bazı fikirlerim var ve sizlerle paylaşmak istedim. Umarım farkındalığınızı artırıp eyleme geçmenizde ve sürdürmenizde biraz yararı olur.

İlk yapılması gereken şey bence önceliklerin belirlenmesidir. Çok istediğinizi düşündüğünüz bir konuda eyleme geçmiyor veya sürdüremiyorsanız bu konu öncelikleriniz arasında yer almıyor olabilir. Önceliklerimizi neye ne kadar zaman ayırdığımızı tespit ederek rahatça bulabiliriz, bir gününüz nasıl geçiyor, çok istediğinizi düşündüğünüz konu hakkında neler yapıyorsunuz, bunlar mutlaka fiziksel eylem adımları olmak durumunda değil, hayal kurmak, araştırmak, plan yapmak hepsi olabilir.

Önceliklerinizi belirledikten sonra günlük aktivitelerinizin önceliklerinize hizmet edecek şekilde belirlenmesi önemli. Yaptığınız eylemleri ikiye ayırın, önceliğime hizmet edenler ve etmeyenler şeklinde. Her gün önceliğinize hizmet eden eylemlere daha fazla zaman ayırmaya başlayın.
Daha sonra 6 aylık veya 1 yıllık bir plan yapın, 3 veya 4 aşamaya bölün, her dönemde isteğinizin gerçekleşmesi için neler yapacağınızı ayrı ayrı not alın.

Sonra keyfi artıracak yöntemleri düşünün. Sadece çaba göstererek istediklerimizi elde etmek daha zor olacaktır, eylem adımlarının ve genel olarak izlediğimiz yolun aynı zamanda bir miktar keyif içermesi de gerekmektedir.

Çabayı azaltıp keyfi artırmak çoğu zaman sonuç elde etmeyi kolaylaştırır, rutin, gereksiz ve tekrar eden eylemleri azaltarak çabayı ve keyfi dengeleyebilirsiniz.

Sonra motivasyonunuzu artırmak için iki yöntem önereceğim. İlki başarmak istediğiniz şeyin hayatınızda yol açacağı değişiklikleri yazmak, neden başarmak istiyorsunuz sorusuna cevap arıyoruz, nedenlerimiz önemli motivasyon kaynaklarıdır.

İkinci yöntem ise bugüne kadar başardıklarınızı yazmak, aslında ne çok şey başarmış olduğunuzu gördüğünüzde kendinize olan güveniniz de pekişecektir.

Ne sonuç üretmek istediğinize karar verin ve hemen bugün harekete geçin. Başaracağınıza inanın, bazen ihtiyacımız olan daha fazla bilmek değil daha fazla inanmaktır.

Sevgi ile kalın.

P.S.: Eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 

Paylaş