Bu aralar uzun yaşamak ile ilgili haberler revaçta biliyorsunuz, en son olarak da telomer konusu çıktı, ben bir doktor değilim, bu nedenle konuyu kişisel gelişim açısından ele alacağım.  Uzun, mutlu, sağlıklı bir yaşam için neler yapabileceğimizi kısaca toparlamaya çalışacağım, yaşamın uzunluğu kadar kalitesinin de önemli olduğunu düşünüyorum, yaşam kalitemizi de artırabilecek şekilde hareket edersek bir taşla iki kuş vurabiliriz belki de.

Öncelikli olarak stresi yönetmeyi öğrenmemiz gerekiyor; gerçekçi olmak gerekirse stresi hayatımızdan tamamen çıkarmak pek mümkün gözükmüyor, bu nedenle yönetmeyi öğrenmek en iyi seçenek gibi duruyor. Peki çok kısaca stresi yönetmek nedir?

Hayatımızda, yaptığımız veya bizden beklenen işler üzerinde kontrol gücümüzün az olduğunu düşündüğümüzde stres seviyesi artar. Bunun nedeni belirsizliğin her insanı belli ölçülerde korkutmasıdır. Kontrol edebildiğimiz zaman daha fazla güvende hissederiz, ama kontrol etmek her zaman mümkün değildir. Bu nedenle stresi yönetmek istiyorsanız mükemmeliyetçilikten sıyrılıp kontrolü biraz devredin ve belirsizliğe toleransınızı biraz artırın, yarın bu konuda bir yazı yayınlayacağım.

Paranızı ve zamanınızı iyi yönetin, tasarruf etmeye ve uykunuza ayrı bir önem verin. Para ve zaman yönetimi birbirine benzer, birisinde iyiyseniz diğerinde de iyi olabilirsiniz.

Hareketli bir yaşam sürmeye çalışın; her gün en azından yarım saat yürümeye çalışın, yapabiliyorsanız biraz daha fazla, isterseniz benim gibi bir tür meditasyon gibi düşünebilirsiniz yürüyüşleri, isterseniz de arkadaşlarınızla birlikte yürüyüp sohbet edin ve bu şekilde paylaşımlı spor yapın.

Paylaşım ve sevgi uzun ve mutlu bir yaşamın olmazsa olmazıdır, sevdiklerimize zaman ayırmak hem bizim hem onların sağlığı için önemlidir, keyifli şeylerden de bahsedin, ciddi konuları da düşünün, bir denge içinde götürmeye çalışın.

Keyif almayı ihmal etmeyin hayattan, sevdiğiniz şeyleri günde yarım saat olsa bile yapmaya çalışın, en azından güzel bir kitap, iyi bir film veya biraz müzik dinlemek ya da size ne keyif veriyorsa onu yapmaya çalışın.

Huzur çok önemli, uzun ve sağlıklı bir yaşam için, sadece huzur üzerine bir kitap yazıyorum, yayınlandığı zaman pek çok kişinin yararlanacağını düşünüyorum.

Beslenmenize önem verin, hem gıda beslenmesi anlamında hem de ruhunuzun beslenmesi anlamında.

Ve dengeli bir hayat sürmeye çalışın, uzun ve mutlu bir yaşamın sırrı bence en çok burada, çalışın ama eğlenmeye de zaman ayırın, yorulun ama dinlenin, ağlayın ve gülün, anlatın ve dinleyin, hepsi kararında, ölçülü ve dengeli olursa güzel olur.

Uzun, sağlıklı ve mutlu bir yaşamımız olsun.

Sevgi ile kalın.

Not: Kasım ayı koçluk ön görüşmeleri başlamıştır, bilgi ve kayıt için mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.