HAYATLA İŞBİRLİĞİ YAPMAK

Hayatta her zaman iki kere iki dört etmez, hayat büyük ve karışık bir sistem, onlarca yüzlerce değişik faktör var, tek bir teori ile her şeyi açıklayamazsınız. Hal böyle iken çok fazla kontrol etmeye çalışmak sadece stresi artırır, elimizden geleni elbette yapacağız, diğer yandan her şey bizim kontrolümüzde gibi düşünmek de mümkün değil, bu nedenle kontrolü biraz azaltabiliriz, hayata devredebiliriz bir kısmını, iş bölümü yapabiliriz hayat ile.  Şu kısımlar benim kontrolümde, şunları sen yap gibi, en azından yorulduğunuzu hissettiğiniz dönemlerde.

Huzur biraz da güven duygusu ile ilgilidir. Güvenmediğimiz zaman daha çok kontrol etmeye çalışırız, güveniyorsak niye bu kadar kontrol edelim? Hayata ve size getireceklerine güvenmiyor musunuz yoksa?

Bazen hayatta kontrol ettiğimizi düşündüğümüz şeylerin iplerini biraz gevşetmek gerekir, çünkü sürekli kontrol etmeye çalışmak insanı yorar ve huzursuz yapar.

Çok fazla kafayı takıp canımızı sıkıyoruz. Üzüldüğümüz şeylerin pek çoğu kısa bir süre sonra önemsiz hale geliyor, biz huzursuz olduğumuzla, üzüldüğümüzle kalıyoruz.

Herkes hata yapar, hiçbir insan her şeyi kontrol edemez, önemli olan elinizden gelenin iyisini yapmanız sonra da bazı şeyleri hayatın akışına bırakmanızdır.

Muhtemelen doğru yolda ilerliyorsunuz, buna güvenin, hayata güvenmeden ve her şeyi kontrol etmeye çalışarak huzuru yakalayamazsınız. Kendinizi sevin, hayata güvenin ve kontrolü azaltın.

Huzurlu insanların belirsizliğe karşı toleransları yani dayanıklılıkları huzursuz insanlara göre daha fazladır. Bu hayatta kesin olan tek şey bir gün öleceğimiz gerçeğidir, bunun dışındaki her şey belli ölçülerde belirsizdir, ihtimallere bağlıdır, değişkendir.

Bu nedenle anda kalmak önemlidir, çünkü geçmişi değiştiremez ve geleceği bilemeyiz, içinde olduğumuz an bir şeyler yapabileceğimiz tek andır.

Gelecekte neler olacağını bilebilme şansına sahip değiliz, sadece bazı tahminlerde bulunabiliriz, genellikle de belirsizlik yerine en kötü ihtimal senaryolarını tercih ediyoruz ve bu en kötü ihtimal senaryoları huzursuz olmamıza yol açıyor tahminimizden daha fazla.

Daha huzurlu olmak istiyorsak geleceğin belli ölçülerde belirsizlik içerdiğini kabul etmeli, daha sakin kalmalı, kendimizi güzel olasılıkları düşünmek konusunda eğitmeliyiz.

Eninde sonunda her şey yoluna girecektir, bugüne kadar öyle olmadı mı?

Sevgi ile kalın.

Not: Güçlü bir koçluk programı olan Mutlulukla Değişim Programı’nın kış dönemi kayıtları başlamıştır, kasım ayındaki ön görüşmelerden yararlanmak için mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.