“Kendimle ilgili, hayatımla ilgili değiştirmek istediğim pek çok şey var ve nereden başlayıp nasıl yapacağımı tam olarak kestiremiyorum?” Çoğu zaman hepimiz benzer durumlar yaşamışızdır, bir çıkış yolu olmalı ama nasıl?

Öncelikle şunu anlamak gerekiyor sanırım, içinde bulunduğumuz duygu durumu, ruh hali veya kendimizi nasıl hissettiğimiz daha çok düşüncelerimiz tarafından belirleniyor. Önce düşünce oluşuyor, daha sonra duygu veya ruh hali, buna bağlı davranış ise arkasından geliyor. O halde bu döngüye ilk aşamada yani düşünce aşamasında müdahale edilmesi en etkin sonuçları verecektir.

Olumsuz düşünmeye daha yatkınız, bugünkü düşüncelerimizin büyük bölümü dünkü ve önceki günkü düşüncelerimizle aynı. Daha farklı düşünmeye başlamanın bir yöntemini bulmak çok önemli.

Bazen bir şey değişince her şey değişir. Düşünceleriniz değişirse belli bir süreç içinde ruh haliniz, davranışlarınız ve hayatınız değişir. Bugün kaygı ve endişe yaşadığınız konular ile ilgili otomatik düşüncelerinizi biraz sorgulamanızı istiyorum, belli bir konu seçin ve bu konu hakkındaki düşüncelerinizi ortaya dökün, bakalım bu düşünceler neler, hangileri kendinizi iyi hissetmenize yol açıyor, hangileri sizi endişe alanına sürüklüyor?

Düşüncelerimizle seçeneklerimizi kısıtlıyor veya artırıyoruz, seçenekler kısıtlandığında bir çıkış yolu bulmak zorlaştığında endişe ve panik duygusu başlıyor.

Düşüncelerimizi biz seçiyoruz.

Kendi düşüncelerimizin hiç farkına varmadan zaman geçip gidebiliyor. Bugün buna bir son vermenizi istiyorum. Hemen şimdi elinize bir kağıt kalem alın ve düşüncelerinizi yazın.

Olumsuz düşünceleriniz gerçekten doğru mu? Kaç tane örnekten hareket ediyorsunuz, istisnalar neler? Yanıldığınızı kanıtlamanın bir yolu olmalı.

Eğer bir tanesinin doğru olmadığını ispat edebilirsek hepsinin doğru olduğuna dair bütün teori çöker. Bir illüzyona inanmayı seçtiğimizi anlayabiliriz. Düşündüğüm ve bana faydası olmayan her şeyi yeniden sorgulayabilirim.

Bugün bir düşünceye odaklanın ve onu sorgulayın. Sevdiğiniz ve güvendiğiniz bir insandan yardım alın, ben şu konu hakkında böyle düşünüyorum, sen dışarıdan baktığında bu konu hakkında neler düşünüyorsun diye sorun.

Bir şey değişince bazen her şey değişiyor. Tek yapmanız gereken düşünmeyi seçtikleriniz arasından bir tanesinin doğru olmadığını kendinize ispatlamak.

Sizin yanlış olabilecek düşünceniz hangisi?

Sevgi ile kalın.

Not: Tüm eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, fotoğraf paylaşımları için Instagram hesabını, video paylaşımları için ise Youtube hesabımı takip edebilirsiniz.