1050. YAZIM – HAYALLER Mİ YOKSA HEDEFLER Mİ?

1050. YAZIM - HAYALLER Mİ YOKSA HEDEFLER Mİ?

Hayallerine ulaşmakta güçlük çeken insanlar tanıyorum; onlara koçluk yaparak yardımcı olmaya çalışıyorum; bir de hedeflerine ulaştıkları halde mutlu olamayan insanlar tanıyorum, çünkü hedefleri ile hayalleri uyumlu değil. Bugün kısa bir yazı kapsamında bu önemli konuyu ele almaya çalıştım, umarım keyifle okur ve üzerinde düşünürsünüz.

Önce hayallerimize ulaşmak kısmı ile başlayalım. İşin bir matematik kısmı var bir de duygusal kısmı. Hayat zaten mantık ile duyguları dengelemek üzerine kurulmuş. Matematik kısmından başlayacak olursak hayalinizi gerçekleştirmek için onu bir plana dönüştürmelisiniz ve bu planın içinde irili ufaklı hedefleriniz olmalı. Uçurtmayı aşağı indirmek adını veriyoruz buna bazen koçlukta; yapmak istediğimiz şeyi bizi hayalimize ulaştıracak şekilde parçalara bölüyor ve bunları bir sıraya yerleştiriyoruz kafamızda, sonra da eyleme geçip sırasıyla yapmaya çalışıyoruz.

İşin duygu kısmına gelecek olursak inanmak, yol boyu motivasyonu korumak ve sabırlı olmak gibi öğeler ön plana çıkıyor, onu da ayrı bir yazı kapsamında ayrıca ele alırım, özellikle motivasyon kısmı gerek başlangıçta gerekse devamında önemli bir konu, hatta ben sabırlı olabilmeyi de motivasyonun bir parçası olarak ele alıyorum devamlılık anlamında. Bugün 1.050nci yazımı yayınlayarak bu alanda önemli bir devamlılık sergilemiş oldum.

Konumuzun ikinci kısmı ise hedeflere ulaştığımız halde kendimizi mutsuz hissetmek. Bunun iki yönü olabilir, ya farkında olmadan mükemmelliyetçi bir yapı geliştirmişizdir ve elde ettiğimiz her sonuçtan sonra biraz keyfini çıkarmak yerine hemen yeni hedefler belirleriz. Ya da hedef olarak belirlediğimiz şey aslında gerçek özümüzü yansıtan, bizi tanımlayan bir hayal ile bağlantılı değildir, ki buna daha çok rastlıyorum.

Bir hedefiniz olduğunda iyi düşünmenizi istiyorum, bu hedef gerçekten kime ait, sizi mi yansıtıyor yoksa ailenizden, çevrenizden ve toplumdan etkilenerek oluşturmuş olduğunuz bir hedef mi?

Hedefleri gerçekleştirmek çoğu zaman işin kolay kısmıdır, daha önemli olan başardığınızda hissettiğiniz şeylerin sizi mutlu etmesidir, bunun için de hayallerinize doğru ilerliyor olmanız önemlidir, yoksa insanın hissettiği bir boşluk duygusu da olabilir.

Şöyle düşünün, hepimiz bazı merdivenlere tırmanıyoruz ama nadiren kendimize dönüp şuu soruyoruz, bu merdivenin dayalı olduğu duvarın ötesinde ne var, en yukarı çıktığımda ne görüyor olacağım, neye bakıyor olacağım?

Sevgi ile kalın.

Not: Mart ayı koçluk ön görüşmelerinden yararlanmak için [email protected] adresine mail atarak randevu alabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar