Yaşamın bir yasası olsaydı neye benzerdi acaba; muhtemelen birden fazla maddeden oluşurdu, bugün bir deneme yapmaya karar verdim, sizler de yorumlarınızla ekleme yapabilirsiniz isterseniz.

Büyüklerimiz ne güzel söylemişler, ne ekersen onu biçersin, bence bu madde yaşam yasasında başlarda yer almalı. Hem düşünce anlamında hem de davranışlarımızla ektiğimizi biçiyoruz çoğu zaman.

Hayat denge üzerine kurulmuştur; dengeyi hayatımızın pek çok alanında uygulayabilir ve bunun bizi mutluluğa yaklaştırdığını görebiliriz. Ne demiş atalarımız, azı karar, çoğu zarar.

Öğrenmek ve kendimizi geliştirmek, farkındalığımızı artırmak yaşamda yol almak için çok önemli; bu yüzden büyüklerimiz hiç okuyanla okumayan bir olur mu derler, yeni şeyler öğrenmek insanı mutlu eder, öğrenci olmaya devam etmeliyiz hayat boyunca.

Bu da geçer derdi büyüklerimiz, bu dünyada her şey geçicidir, içinden geçtiğimiz güzel dönemler de daha az güzel dönemler de eninde sonunda sona erer ve hayat boyunca bir döngü devam eder.

Yaşam Yasası dediğimizde konuyu dördüncü kitabımın kahramanı Bir Bilge’den bağımsız olarak ele almak haksızlık olurdu elbette, onunla aramızda bu konuda geçen bir diyalog aşağıdaki şekildeydi:

“Yaşam yasası nedir sence Bilge?”

“Bir kapı kapanır, yeni kapılar açılır.”

“Helen Keller’in sözü vardı; bazen kapanan kapının ardından çok uzun süre bakarız ve bizim için açılan yeni kapıyı görmeyiz.” diye cevap verdim.

“Belki de kapı hiçbir zaman yoktu ve sen kafanda bu engeli yarattın” diye cevap verdi Bilge.

“Nasıl yani?”

“İsteklerin ile senin aranda duran bir şey yok, kapı falan yok, bir şeyi açman, kapatman gerekmiyor.”

“Değişik bir felsefe”

“Bakış açını değiştir. Enerjini hayali engellere odaklama. Adımını at, kapı ya da duvar olmadığını göreceksin içinden geçince, tek kapı insanın zihninde yarattığı kapıdır. En önemli yaşam yasası bence budur”

Sevgi ile kalın.

Not: Bilge’nin hikayelerinin anlatıldığı Senin Olan Sana Gelir isimli kitabıma D&R mağazaları ve diğer kitapçılardan ulaşabilir, internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.