Mutluluğu uzun süreli ve kalıcı bir ruh hali olarak düşünüyorsak bunu yaşamın anlamından bağımsız olarak ele alamayız. Bir Yarına Notum vardı; mutluluk belki de tüketilmeden önce üretilmesi gereken bir şeydir şeklinde idi, orada belirtmek istediğim de mutluluğun anlam ile ilgili yönüydü.

Çok genel olarak ele alırsak mutluluğun iki yüzü var, bir tanesi daha kısa süreli olan ve keyif almaya yönelik mutluluk, güzel bir yürüyüş, lezzetli bir yemek, keyifli bir sohbet gibi. Diğer mutluluk yüzü ise daha uzun süreli ve emek vermemizi gerektiren şekli yani hayatın anlamı ile ilgili olanı.

Hayatın anlamı dediğimizde elbette devasa bir konudan bahsediyoruz; bir yazıda ele almak değil bir kitapta ele alsanız bile belki eksik kalan kısımlar olacaktır. Yine de pratik bir yaklaşımla kısaca bazı ipuçlarından bahsetmek istiyorum.

Hayatın anlamı dediğimizde bunu sevgiden bağımsız olarak ele alamayız. Sevgi bağlarına sahip olmak mutlu ve anlamlı bir hayat için çok önemli, çünkü hayatın anlamı sevgi belki de. Sevgi dediğimizde bunu sadece kadın erkek ilişkisine veya aile ilişkilerine indirgememek gerekir. Bizi olduğumuz şeklimizle kabul eden, sevgi bağları ile bağlanmış olduğumuz her türlü insan topluluğu diyebiliriz. Daha genel olarak ele alacak olursak bir gruba, bir topluma ait olmak kavramı da denilebilir.

Hayatın anlamı ile ilgili bir başka konu ise amaçtır, hayatını bir amaca adayan kişiler genellikle mutluluğa daha yakındır. Bu amaç konusu işle ilgili olabilir ama sadece iş değildir. Çalışmak ve üretmek elbette insanı mutlu eder, diğer yandan amaç, iş olarak yaptığınız şeyin bir üst boyutudur.

Örneğin ben yazarlık ve koçluk yapıyorum, ama benim amacım yazarlık ve koçluk yapmak değil, insanların hayatlarına dokunabilmek, küçük de olsa bir katkıda bulunabilmek. En önemli keşif, insanın hayat amacını keşfetmesidir. Meşhur sözdür, insanın iki doğum günü vardır, bir tanesi gerçekten doğduğu gündür, diğeri de niçin doğduğunu keşfettiği gündür. Ve niçin soruları önemli sorulardır, çoğu zaman ne ve nasıl sorularından daha fazla şey keşfetmemizi sağlarlar.

Hayatın anlamının bir başka yüzü ise tutkuyla bağlı olmaktır. Yaşama tutkuyla bağlı olmak, yaptığınız işe tutkuyla bağlı olmak, bir amaca tutku duymak ya da çok severek yaptığınız herhangi bir şey. Tutku önemlidir, tutkunun yerini rutinler aldığında mutluluk azalabilir.

Son olarak da belki de katkı sağlamaktan bahsetmek gerekir; geldik gidiyoruz, buradaki hikayemizin bir anlamı olmalı ve bu anlam bizim dışımızdaki insanlar için de bir şeyler içermeli diye düşünüyorum, eğer bir canlının hayatında olumlu bir iz bırakmışsak o gün anlamlı bir gün olmuştur.

Konu geniş, siz de katkılarınızı yorum olarak belirtebilirsiniz.

Sevgi ile kalın.

Not: Ekim ayı koçluk ön görüşmeleri devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atınız.