Üzerinde çalıştığım kitaplardan bir tanesi huzur ile ilgili, bu nedenle bu aralar sıklıkla huzur üzerine düşünüyor ve notlar alıyorum; bugün de huzur ve iyimserlik arasındaki ilişkiyi ele alan kısa bir yazı yayınlamaya karar verdim.

Yaptığım gözlemlerde huzurlu insanların genel olarak iyimser olduklarını veya tersten söyleyecek olursak iyimser insanların huzurlu olmaya yatkın olduklarını söyleyebilirim.

İyimser olmak benim görüşüme göre öğrenilebilir bir beceridir. Bu nedenle “daha huzurlu olmak istiyorum ama nereden başlayacağımı tam olarak bilmiyorum” diyen kişilere daha iyimser olmaya başlamalarını öneriyorum.

İyimserler, fırsatları görmek konusunda kötümserle kıyasla çok daha başarılılar, bu da kendilerini şanslı hissetmelerini, özgüvenlerinin gelişmesini ve başarı hissini deneyimlemelerini kolaylaştırıyor.

İyimserler ayrıca bir hedefleri olduğunda o hedefe giden başka yollar, farklı yollar olabileceğini düşünüyorlar. Demek ki iyimserliğin önemli bir bakış açısı, farklı yöntemler olabileceğini, denememiş olduğumuz bir yolun da bizi istediğimiz hedefe ulaştırabileceğini düşünmektir.

Bugün sizden bunu düşünmenizi istiyorum, önemli bir isteğinizi aklınıza getirin, bir süredir emek verdiğiniz ama istediğiniz sonucu alamadığınız bir konu olsun, bu konuda farklı bir yaklaşım acaba nasıl olabilir?

Koçlukta yaptığımız şeylerden bir tanesi de insanlara daha fazla seçenekleri olabileceğini göstermektir. Seçeneklerimizin çok olduğunu düşündüğümüzde rahatlarız, ferahlarız, içimize adeta huzur dolar. Tersi durumda; yani seçeneğimiz olmadığını düşündüğümüzde de huzursuzluk başlar. İyimserlik ve huzur biraz da seçenekleri görebilmekten geçer.

İyimserlik ve huzur ile ilgili olarak son olarak da şunu söylemek istiyorum; hayatı yaşarken güzel şeylere inanmak hayatı daha güzel ve kolay hale getiriyor; hayatınızda yeni fırsatlar her zaman oluşabilir, her doğan gün aslında yeni bir hayat demektir, hepimiz için şans ve fırsatlarla dolu güzel bir dönem olmasını diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk hakkında bilgi almak ve ön görüşmelerden yararlanmak için mert@mertcuhadaroglu.com adresine mail atabilirsiniz.