Geçenlerde paylaştığım bir Yarına Not bu şekildeydi; bugün de bu konu hakkında düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim kısaca.

Hepimiz daha güzel bir geleceğin hayalini kuruyoruz, hadi gelin başlayalım o zaman.

Gelecek kaygısı yaşıyoruz çok fazla, belirsizliği sevmediğimiz için en kötü ihtimal senaryolarını oynatıyoruz sürekli zihnimizde, bu da bir kısır döngüye yol açarak daha fazla endişelenmemize neden oluyor.

İyi düşün iyi olsun şeklinde güzel bir deyişimiz vardır, bunu sadece olay bazında değil genel olarak geleceğimiz için de uygulamamız önemli bir fark yaratabilir.

İnsan bir hayal varlığı aynı zamanda, daha fazla güzel hayaller kurabiliriz ve hayallerimizi gerçekleştirmek için planlar yapıp minik adımlar atabiliriz.

Örneğin şöyle güzel bir Türkiye Turu yapacak olsanız nereleri görmek istersiniz, işte bu bir hayaldir, hayal kuramayan insan yoktur. Peki rotanız nasıl olacak, hangi şehirde kaç gün kalmayı planlıyorsunuz, çok fazla detaya gerek yok, kabaca bir yol haritası çıkarmaktan bahsediyorum, işte bu da plandır. Tahmini olarak ne kadar tutar, diyelim ki 10 bin TL olsun, her ay 500 TL biriktirirsem 20 ay sonra yapabilirim, işte bu da hayallerim için harekete geçmektir. İnternet üzerinden yapacağım araştırmalar ve alacağım notlar da motivasyonumu canlı tutacaktır, çevremdekilere da bahsedebilirim eğer istersem bu hayalimden.

Yukarıda bahsettiğim mantık pek çok konuya uygulanabilir.

Geleceğimiz söz konusu olduğunda bu kadar karamsar olmak bize yakışmıyor, biraz daha iyimser bakabilmeliyiz geleceğimize. İyimser olmak konusunda kendinizi belli bir süreç dahilinde yavaşça ikna edebilirsiniz, hiçbir şey bir günde olmuyor.

Geleceğin size iyi gelmesi için biraz iyimser olmak, daha fazla güzel şeyler düşünmek, hayal kurmak, hayallerimiz için minik adımlar atmak, çevremizdekilerle bu konuları konuşmak önemlidir. Hayal edebileceğiniz en güzel geleceğiniz nasıl, lütfen düşünün ve yazın J.

Hepinize hayal edebileceğiniz en güzel geleceği diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Tüm eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitemden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.