Kişisel gelişim ile ilgili konular arasında farkındalık önemli bir yer tutar ve bir tür giriş konusu sayılabilir. Farkındalığı artan kişi hayatında yapmak istediği değişimleri daha kolay başarabilir veya tersinden söyleyecek olursa bir konuyu değiştirmek istediğinizde başlangıç noktası o konu ile ilgili farkındalığınızı artırmak olabilir. Basit bir örnek verecek olursam, hayatınızda tekrarlanıp duran senaryolar çoğu durumda alınması gereken bir dersin atlandığını gösterebilir, farkındalığımızı artırdığımızda bu dersi alıp senaryonun tekrarlanmasının önüne geçmek mümkün olabilir.

Peki farkındalık nedir? Çok genel olarak bir şeyler söyleyecek olursak; kişinin kendisini daha yakından tanıması ile başlar diyebilirim. Kendisini daha yakından tanıyan ve neyi niye yaptığını anlayan kişi kendisini olduğu haliyle kabul etmek ve sevmek konusunda mesafe kaydeder. Elbette değiştireceğimiz şeyler olacak ama kabul etmemiz gereken konular da vardır.

Farkındalığın artması, kişinin kendisini kabul etmesi ve sevmesinin yanı sıra bu konular ile çok yakın bağlantılı olan öz saygı konusunu da etkiler, yani kişi kendisine daha fazla saygı duymaya başlar. Yine bu konular ile bağlantılı olarak farkındalığı artan kişinin özgüveni de belli bir süreç içinde gelişir. Çevrenizdeki özgüveni yüksek insanlara bakın çok büyük bir kısmının yüksek farkındalıkları vardır.

Kendisine olan sevgisi, saygısı ve güveni artan kişi kurduğu ilişkilerde daha dengeli olur, ilişkiler hayatımızı büyük ölçüde etkiler.

Peki farkındalığı artırmak için neler yapabiliriz? Bu konuda özellikle ilk iki kitabım olan Hayatını Seç ve Hayatını Değiştir’i okumanızı ve kitapta bahsedilen egzersizleri uygulamanızı öneriyorum. Farkındalığı artırmak kendimize doğru soruları sormak ile mümkün olan bir şeydir. Neyi niye yaptığımızı keşfetmek önemlidir.

Farkındalığın en büyük engeli önyargılarımızdır, kendimiz hakkında, çevremiz ve Dünya hakkında oluşturmuş olduğumuz önyargılar olayları gerçekten olduğu gibi görmemizi engeller, gözümüze bir perde iner adeta. Bu nedenle belli bir süreç dahilinde önyargılardan uzaklaşabilmek önemlidir, bunun için de adeta yeni dünyaya gelmiş gibi objektif bir şekilde insanları ve olayları ele almak işe yarar.

Eleştirmek farkındalığı düşürebilir, bunun yerine anlamaya çalışmak, tarafsız gözle bakabilmek önemlidir, kendimize karşı da aşırı eleştirel yaklaşmamalıyız.

Farkındalık okumakla, gözlem yapmakla da belli bir ölçüye kadar gelişebilir, bu nedenle anda kalma becerilerini geliştirmek de önem arz eder.

Çok geniş kapsamlı bir konuda aklımda yer eden ipuçlarını paylaştım; farkındalığımızın artacağı günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk hakkında bilgi almak için mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.