Güzel şeyler düşündüğümüzde güzel şeyleri daha çok fark edebiliyoruz ve bu konudaki yaklaşımımız daha mutlu bireyler olmamızı kolaylaştırıyor. Ben hem düşünüyorum hem de yazıyorum, özellikle el yazısı ile not almayı seviyorum; yazmanın önemli bir etkisi var. Her gün zihnimizden çok sayıda düşünce geçiyor, bunlar arasından bir bölümünü seçip yazmak alt beynimize bu düşünceleri daha çok önemsediğimiz mesajını veriyor. Bu nedenle hem güzel şeyler düşünüp hem de bunların bir bölümünü yazarsak işimiz kolaylaşıyor.

Peki kağıdı kaleme elime aldığımda aklıma güzel düşünceler gelmiyorsa ne yapmalıyım? Bu durum için bazı öneriler hazırladım, ben kendi hayatımda uyguluyorum ve sonuçlarından oldukça memnunum, eğer aklınıza yatarsa siz de uygulayabilirsiniz.

Her gün yatmadan önce kendinize on dakika zaman ayırın ve o gün yaşadığınız üç güzel şeyi hatırlayarak yazın, üç taneden az olmasın lütfen, mutlaka büyük ve önemli bir olay olması gerekmiyor, güzel bir manzara, içten bir selam, güzel bir çay hepsi olur.

O gün kime teşekkür etmek istediğinizi düşünün, bir kişiyi ve neden teşekkür etmek istediğinizi yazın, ayrıca o gün kime hangi konuda yardım ettiğinizi de not alın eğer böyle bir olay yaşandı ise.

Her gün yeni öğrendiğiniz bir bilgiyi not alın, bu basit bir şey de olabilir, öğrenmek ve kendimizi geliştirmek mutlu olmak ile yakından ilgilidir, bu nedenle eğer mümkün olursa yeni bilgiler edinebileceğiniz kitaplar veya filmler ya da belgesel izlemenizi öneririm. Ben İZ TV izliyorum, belgesellerden çok şey öğreniyorum gerçekten.

Aklınıza takılan bir konuda en iyi ihtimalleri düşünün, aklınıza takılan konu para ise daha varlıklı olduğunuzda neler yapacağınızı, aklınıza takılan konu yeni bir ilişki ise, başladığı zaman hayatınızda nelerin değişeceğini, konu iş ise yeni işinizin nasıl olmasını istediğinizi düşünün ve not alın.

Bugün nelere gülmüş olduğunuzu not alın, gülmeden geçen gün kayıp bir gündür, çocukken sahip olduğumuz bu yeteneği büyüdükçe kaybediyoruz maalesef.

Son dönemde aşama kaydettiğiniz iyi giden bir konuyu düşünün ve not alın.

Bu söylediklerimi daha rahat yapabilmek için kendinize bir değişim defteri alın ve kapağına da sizi heyecanlandıran bir hayalinizin resmini yapıştırın. Uygulamalara 3-4 hafta boyunca devam ettiğinizde hayatınızda güzel bir değişimin başladığını ve kendinizi daha huzurlu ve mutlu hissettiğinizi göreceksiniz.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Kasım ayı kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.