Geçenlerde bir süredir görmediğim Bilge’yi ziyarete gittim. Eşi Ceyda Hanım hasta olan bir akrabasının yanında kalıyormuş. Bilge yalnızdı onu ilk tanıdığım zamanlarda olduğu gibi. Odun sobasını kurmuş üzerinde kestane pişiriyordu, üzerindeki kalın yeleği çekiştirerek “bizim buralarda hava kente göre en az beş derece daha soğuk oluyor” diye konuşmaya başladı beni görünce. Hasret giderdik biraz, neler yaptığımı sordu, ben de anlattım.

Söz dönüp dolaşıp hayatla ilgili felsefelere gelir bizim sohbetimizde genellikle, o gün de yine öyle oldu açıkçası.

En çok aklımda yer eden kısmı Bilge’nin “hayat bazenleri anlamaktır” sözü oldu.

“Bazen sağlığın iyidir, bazen hasta olursun, bazen işlerin iyi gider, bazen öyle olmaz, bazen çok paran olur elinde, bazen sıkıntı yaşarsın, bazen kendini sevgi bağları ile donatılmış hissedersin, bazen yalnız kaldığını düşünürsün, hayat bazenleri öğrenmektir, ne kadar çabuk öğrenirsen bilgelik yolunda o kadar mesafe kat edersin” dedi.

“Evet doğru söylüyorsun, en azından kendi hayatımda ben de benzer şekilde deneyimliyorum söylediklerini, hatta bu söylediklerin gündelik hayatımız ve enerjimiz için de geçerli, çoğu zaman enerjik uyanıyorum ama bazen o kadar da keyifli hissetmiyorum kendimi.”

“Böyle durumlarda hayatla mücadele etmemek gerekir, hayat çok karmaşık bir sistem, hiçbir şey sonsuza dek sürmez, her şey değişir, kesintisiz yükselmez hayatın grafikleri, iniş çıkışlar olur, sükûnetle karşılamak gerekir.”

“Haklısın ben de öyle yapmaya çalışıyorum.”

“Hayat bir paket evlat, iyi günler de var, o kadar iyi olmayan zamanlar da var, bunları bu şekilde kabul etmek gerekir.”

“Evet haklısın, diğer yandan elimizden geleni yapmayı ihmal etmemeliyiz değil mi?”

“Bazı şeyleri ömür boyu hiç ihmal etmemelisin, elinden gelenin iyisini yapmak, sabırla beklemek, dua etmek, umut etmek gibi…”

“Öğreniyoruz işte yavaştan.”

“Sen öğrenmesen de hayat sana bunları bir şekilde öğretecektir, bilgelik çok zorlanmadan, yıpranmadan bazı dersleri alıp ilerleyebilmek demektir.”

“Haklısın, senin gibi birisine sahip olduğumuz için çok şanslıyız.”

“Bilmek başka uygulamak başka bunu da aklından çıkarma, pek çok insan pek çok şeyi biliyor, ama ne ölçüde hayatlarımızda uygulayabiliyoruz, çoğu zaman gerçek farkı yaratan budur.”

Bilge ile sohbetimiz bu güzel cümlenin ardından sonlandı, izin isteyip kalktım, en kısa zamanda yeniden geleceğimi söyledi, hepinize selam ve sevgilerini iletti.

Sevgi ile kalın.