Bu cümleyi çok seviyorum, geçenlerde paylaşmıştım, Mevlana’ya ait olduğunu sanıyorum, bugün bu konuda düşüncelerimi yazmak istedim, konuyu kişisel gelişim açısından kısaca ele almak istiyorum.

Çok fazla anlam içeren bir cümledir benim için, kendi hayatımda çok farklı yönlerini deneyimledim bu cümlenin, senin olan sana gelir cümlesi gibi, biraz benzerlik var.

Her şeyden önce sabırlı olmanın önemini anlattığını düşünüyorum. İstediğimiz şeyler beklediğimiz zamanda gerçekleşmediğinde bunun bizim için daha hayırlı olabileceğini düşünerek beklemektir bazen sabırlı olmak.

Diğer yandan; bir hedefimiz olduğunda, elimizden gelenin iyisini yaptığımızda, henüz istediğimiz sonuç oluşmamışsa bu cümle yine anlam kazanıyor, zaten sahip olduklarımız, yapmış olduklarımız için şükretmek ve henüz gerçekleşmemiş isteklerimizin bizim için en güzel zamanda olması için dua etmek gibi.

Hayallerin peşinden gitmenin önemine dair çok sayıda yarına not ve yazı paylaştım; bu yolculukta motivasyonunuzu korumak için güzel şeylere inanmanız önemlidir, her nasip vaktine esirdir cümlesi eğer inanırsanız bu motivasyonu sağlar.

Kişisel gelişim açısından bakacak olursak da şöyle bir durum var; bir isteğiniz olduğunda o isteğinize hazırlanmanız gerekir, içsel anlamda hazır olmanız önemlidir, ayrıca öğrenilecek şeyler, alınacak dersler vardır, her isteğimizin istediğimiz anda gerçekleşmesi süreçten öğreneceklerimizi çok azaltacaktır.

Bazen farklı yollar denememiz gerekir, bazen aynı yolda kararlılıkla durmamız gerekir, kişiden kişiye ve konudan konuya değişebilir elbette. Şunu hiç unutmayalım, hayat çok büyük bir sistem, bizim dışımızda pek çok faktör var, bu nedenle güzel şeylere inanarak beklemek, sabırlı olmak, hayatın bize verdiklerine şükretmek, elimizden gelenin iyisini yapmak önemlidir.

Bazen de aradan yıllar geçer, gerçekleşmemiş bir isteğimiz için iyi ki olmamış deriz örneğin. Bu nedenle elimizden geleni yaptıktan sonra beklemek gerekiyor sabır ile, bazen olur, bazen olmaz, olursa en güzel zamanda olur, olmazsa da bizim iyiliğimiz için olmamıştır.

Hayat bir yolculuk, bu yolculukta iyi bir insan olmak, yardımsever olmak, çalışkan olmak, bilgi edinmek, öğrenmek ve kendimizi geliştirmek çok önemli, isteklerin gerçekleşmesi için de elimizden geleni yapmalı ve zamanlamasını çok üstelememeliyiz.

Bir konuda çok emek verip henüz istediğini elde edememiş olan kişilere bir süre o konu ile hiç ilgilenmemelerini söylüyorum, çünkü hayat büyük bir sistem, bir ağ gibi düşünün, çok fazla baskı uyguladığınızda, çok fazla ittiğinizde sizi geri itebilir. Her şey dengeli olmalı. Hep derim ya hayata zıt gitmeyin hayatla anlaşın diye işte bu felsefeyi uygulayabilmek için ona uygun düşüncelere ihtiyacımız var, her nasip vaktine esirdir de onlardan bir tanesi.

Sevgi ile kalın.

Not: Tüm eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için ise mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.