KENDİ HAYATININ KAHRAMANI OL

KENDİ HAYATININ KAHRAMANI OL

Dün kaldığımız yerden devam edelim; başkası olma kendin ol demiştik. Kendi hayatının kahramanı ol. Peki, bu pratikte nasıl yapılabilir? Gerçek özümüze ulaşmak için üzerimize örtmüş olduğumuz katmanları sıyırmak gerekiyor. Çocuklar küçük yaşlarda müthiş bir özgüvene sahiptir, gerçekte oldukları gibi davranırlar, sonra toplum devreye girer ve şekillendirme başlar, iyi niyetlidir, buna kuşku yok, diğer yandan katmanlar örülür zaman içince ve başkası gibi davranmaya başlarız daha çok onay almak için.

O halde buradan başlamalıyız, artık çocuk değiliz, onay alma ihtiyacını makul bir seviyeye çektiğimizde içimizdeki gerçek beni ortaya çıkarabilir ve yaşamamız gereken, biz daha mutlu edecek hayatı yaşamaya başlayabiliriz.

Hangi davranışlarınız onay alma ihtiyacından kaynaklanıyor, hangileri gerçek özünüzü yansıtıyor? Yapmamız gerektiğini düşündüğümüz şeylerden sıyrılıp gerçekten yapmak istediklerimizi yapmaya başlarsak özgürleşiriz, her birimizin içinde biraz özgür, biraz asi bir yön bulunur.

Elbette hayat koşulları dediğimiz bir şey var; diğer yandan sağlıklıysak, geçimimizi temin edecek kadar bir gelirimiz varsa bundan ötesi her zaman sorgulanabilir, değiştirilebilir.

Tespit etmek ve kabul etmek ilk aşama, kendimize biraz olsun gülümseyebilmek, değişim ise sonrasında mümkün.

Hiçbirimiz mükemmel değiliz ama hepimiz benzersiziz, ya yaşadığımız hayatlar bunu ne ölçüde yansıtıyor? Nelerin peşinden gitmiyoruz?

Yüklerimizden kurtulma, kendimizi ve hayatı kucaklama zamanı, neden bu yılın Ekim ayı bir başlangıç olmasın?

Kendimizi sevmek ve değer vermek sandığımızdan daha önemli, hatta içimizdeki gerçek beni ortaya çıkarmak için olmazsa olmaz bir şart diye düşünüyorum. Yoksa onay alma ihtiyacı ve maskeler hep devam edecektir.

Bugün başlama zamanı, kendini ortaya çıkar.

Hepiniz her halinizle çok güzelsiniz, sevgi ile kalın.

Not: Sonbahar dönemi koçluk ön görüşmelerinden yararlanmak için mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atarak randevu alabilirsiniz.

Paylaş