Mutluluğun Şifreleri – 1. Bölüm


“Mutluluğun şifresi senin kendi içinde saklı” yazdı facebook duvarına ve paylaş butonuna tıkladı, bilgisayarı kapadı, geç olmuştu, biraz TV izleyip uyudu.

Sabah erken kalktı, eşofmanlarını giydi, elini yüzünü yıkadıktan sonra evden çıktı ve 45 dakikalık sabah yürüyüşünü yaptı. Eve döndü, bir duş aldı, kendisine kahvaltı hazırladı, çayını içerken gazetelere göz attı. Hep aynı şeyler diye düşündü, spor haberleri de artık eskisi kadar ilgisini çekmiyordu. Bilgisayarını açtı, mesajlarını kontrol etti, bir tanesi özellikle ilgisini çekti.

“Mert Bey merhaba, dün geceki paylaşımınızdan çok etkilendim, uzun süredir bu konu üzerinde düşünüyorum, fakat anladığım kadarıyla tek başıma işin içinden çıkamayacağım, veya çok uzun süreceğini hissediyorum, mutluluğun şifresini bulmak konusunda bana yardımcı olabilir misiniz? Eğer kabul ederseniz, önümüzdeki hafta uzun zamandır kullanmadığım biriken yıllık izinlerimden bir haftasını kullanmak istiyorum ve bu süre içinde sizinle çalışmak istiyorum.”

Düşündü, paylaşımını tekrar okudu, mesaja baktı, yapabileceğine karar verdikten sonra yanıtladı.

“Derya Hanım merhaba, teklifinizi kabul ediyorum, mutluluğun şifresini bulmanız konusunda size yardım edeceğim, koçluk seanslarım genellikle hafta içi akşam saatlerinde veya hafta sonunda, işten bir hafta izin alırsanız hafta içi gündüz saatlerinde 10.00 – 17.00 arasında sizinle 5 gün çalışabilirim, hafta sonu için ise öğleden sonra zaman ayırabilirim. Size bir garanti veremem, ama denemeye değer olduğunu düşünüyorum.”

“Ne zaman buluşuyoruz?”

“Pazartesi sabahı 10.00’da Caddebostan’da sahildeki Cafe Nero’nun ikinci katında buluşalım”

“Görüşmek üzere, sevgiler”

Mutluluğun şifresi diye düşündü, paylaşımlarını yaparken daha mı dikkatli olmalıydı acaba, kısa süre içinde bu düşünceyi terk etti, meydan okumayı ve iddialı olmayı seviyordu, o halde gereğini de yerine getirmeliydi.

Hafta sonu biraz hazırlık yaptı, başucu kitaplarını biraz karıştırdı, notlar aldı, ne ile karşılaşacağını tam olarak bilmese bile biraz hazırlık yapmanın zararı olmazdı.

Hafta sonu seanslar açısından yoğundu, Pazar akşamı konu tekrar aklına geldi, sms atıp buluşmayı teyit etme ihtiyacı duydu, gelen cevap kısa ve netti, “siz vazgeçmediyseniz ben orada olacağım.”

Bilgisayarını açtı, pazar gecesinin notunu hazırladı, “Henüz bulamamış olman, olmadığı anlamına gelmez”, paylaş butonuna bastı, yatmadan önce mutluluk üzerine aldığı notları okudu.

 

  • Ya Hep Ya Hiç Düşüncesini Terk Etmek

Hayat siyah veya beyaz değildir, tamamına yakını gri alanlarda geçer.

Bu düşünce aynı zamanda mükemmelliyetçiliğin temelini oluşturur. Mükemmelliyetçi insanlar mutluluğu yakalamakta ve sürdürmekte zorlanırlar.

Hata yapmaktan korkmak gelişimimiz üzerindeki en önemli engellerden birisidir.

  • Genellemelerden Uzak Durmaya Çalışmak

Geçmiş, geleceğe eşit değildir.

  • Olumluya odaklanmak

Evet, bildiğin polyannacılık.

  • Kendinizi sevmek ve kendinize değer vermek

Kendisini sevmeyen veya değer vermeyen bir insan diğer insanlardan bunu alabilmek için büyük bir onaylanma ihtiyacı içinde olur.

  • Temelsiz çıkarımlar yapmayı bırakmak

Başarıları küçültüp başarısızlıkları büyütmek anlamsız. Objektif olabilmek çok önemli.

  • Kendinizle konuşurken olumlu ve yapıcı ifadeler kullanmak

Çünkü ne kadar garip gelse de aslında en çok kendimizle konuşuyoruz.

  • Başkalarını değiştiremeyeceğimizi kabul etmek

En fazla rol model olabiliriz. Kendimizi değiştirmemiz çoğu zaman yeterlidir zaten.

  • Etiketlemeden kaçınmak

Geçmişte belirli olaylar karşısında belli tepkiler vermiş olmamız kendimize bir etiket yapıştırmamız için yeterli olamaz, etiketler tehlikeli olabilir.

  • Hayatımıza liderlik etmek

Bunu bizim için kimse yapamaz, biran evvel hayatımızın sorumluluğunu elimize alıp dümene geçmemiz gerekiyor.

 

 

 

 

 

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two + 10 =