Hayat Amacı Nasıl Bulunur?


Bu aralar aldığım mesajların önemli bir bölümü hayat amacına ilişkin, bende bugünkü yazımda bu konuyu işlemeye karar verdim.

Bence hayatın amacı, amacı olan bir hayat yaşamaktır. Bu gezegende 7 milyar kişi bir arada yaşadığımıza göre hayat amacının, kendimizin yanı sıra diğer insanların hayatlarına değer katmakla ilgili olduğunu düşünüyorum.

Sabahları yataktan kalktığımızda bizi heyecanlandıran bir şeyler olması muhteşem bir histir. Ben web sitemde ve facebook sayfamda yapacağım paylaşımların keyfi ile uyanıyorum. Biliyorum ki o gün bir paylaşımla bir kişinin hayatına dokunacağım, bir farkındalık yaratıp bazı şeylerin eskisinden farklı olmasını sağlayacağım. Sanırım kilit kelime, “hayata dokunmak”.

Bir hayat amacı, hayata dokunduğu ölçüde güçlüdür diyebiliriz.

Hayat amacı olmadan yaşayan pek çok insan var, ama çocuk sahibi olmadan yaşayan pek çok insan da var. Benim kanaatime göre hayat amacınız sizin çocuğunuz gibidir. Ona sahip olmadan tam olarak ne olduğunu anlayamazsınız ama ortaya çıktıktan sonra artık onsuz yapamazsınız.

Hayat amacının nasıl bulunabileceğine dair kesin bir yöntem bilmiyorum. Koçluk çalışmalarının başlangıcında kişiyi tanımaya yönelik, değerlerini ortaya çıkaran, güçlü yönlerine vurgu yapan bazı çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalar bir bütün olarak değerlendirildiğine hayat amacını bulmayı kolaylaştırabilir, ama elbette garantileyemez.

Burada bir koçluk seansı yapmadığımıza göre size nasıl yardımcı olabilirim diye düşündüm ve aklıma gelenleri ortaya karışık bir şekilde paylaşmaya karar verdim.

Bir şeyi neden istediğiniz, her zaman istediğiniz şeyi nasıl elde edeceğinizden daha önemlidir. Yeterince kuvvetli nedenleriniz varsa “nasıllar” daha kolay halledilir. Dolayısı ile hayat amacı arayışınızda sizin için önemli olan istek ve hayallerinizi neden istediğinize dair bir liste yaparak başlayabilirsiniz. Burada bazı ipuçları ile karşılaşabilirsiniz.

Daha sonra belki de gözden kaçırmış olabileceğiniz şeyler olabileceği varsayımı ile mevcut hayatınızı bir gözden geçirmenizi istiyorum, bazen cevap çok yakındadır ama onu göremeyiz ya işte öyle bir şey. Hayat amacınız olduğu duygusuna kapıldığınız dönemler hangileriydi, neyin peşinden gitmek istiyordunuz?

Sorular sorabilirsiniz kendinize her zaman yaptığımız gibi. Bir hayat amacınız olsa bu neye benzerdi, çevrenizde hayat amacı olan kimler var ve bu kişilerin hayat amaçları neler, size hangileri cazip geliyor?

İşin özünü de gözden kaçırmayalım lütfen, yani hayat amacımızı bulacağız diye yaşamın renkleri solmasın, hayat zaten çoğu zaman olduğu şekliyle de güzeldir, sadece daha güzel olmasını istiyoruz.

Biraz da cesaret gerekir, hayat amacını bulma ve peşinden gitme konusunda. Belki de peşinden gidecek cesaretiniz olmadığı için hayat amacını bulamıyorsunuz. Bence düşünmeye değer.

Emek vermek de önemlidir diğer konularda olduğu gibi. Olduğunuz yerden hop havadan yaşam amacım gelsin demek çok anlamlı bir yaklaşım değil. Kendinize zaman ayıracaksınız, kim olduğunuz, ne istediğiniz ve nasıl değişebileceğiniz hakkında düşünüp notlar alacaksınız.

Benim hayat amacım diğer insanların hayatlarına dokunmak, koçluk ve yazarlık yaparak insanlara yardımcı olmaktan büyük keyif alıyorum. Yardım etmek, paylaşmak her zaman hayat amacı olabilir, bir düşünün derim. Belki yeteneklerinizi daha farklı ortamlarda kullanmalısınız, değerinizin bilindiği yerlerde daha yaratıcı ve üretken olabilirsiniz. O zamanda hayat amacınıza daha kolay ulaşabilirsiniz.

Dünyada neyi değiştirmek istiyorum, bunun için öncelikle kendimi değiştirmem gerektiğinin farkında mıyım, bu bir hayat amacı olabilir mi?

Bir hobinin ötesinde bir şeyden  bahsediyoruz.

Yapmaktan en fazla mutluluk duyduğum ve en iyi yaptığım şeylerin kesişim kümesi nedir? Para kazanmak zorunda olmasaydım ne yapardım (yan gelip yatmak dışında)?

Okuduğunuz, izlediğiniz ve öğrendiğiniz şeyler (iştekiler hariç) genel olarak hangi konularda?

Hayat amacımı bulursam diğerleri ne düşünür korkumu aşabilecek miyim, belki de diğerleri ne düşünür diye kendimi baskıladığım için amacımı bulamıyorum, kim bilir. Rahat olun ve özgür düşünün lütfen.

Ve son soru; yaşamınız, sizi ve hayallerinizi ne ölçüde yansıtıyor, ne yapıyor olsaydınız sizi ve hayalleriniz daha fazla yansıtan bir hayatınız olurdu?

Hayat amacınızı bulma yolculuğunda hepinize farkındalıklar diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Comments

 1. uzunca bir süredir hayatımın amacı, hayatımın amacını bulmak oldu, çok sıkışmış hissediyorum…

 2. Mert Çuhadaroğlu : Ocak 27, 2014 at 12:59 am

  Yazılarım bir ölçüde yardımcı olabilmiştir umarım

 3. Mert Bey merhaba. Ben üniversite öğrencisiyim, Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum. Bu mesleğin çalışma şartları ve bunun yanında yapılan iş de beni heyecanlandırmıyor. Para kazanmam gerekmese tenis oyuncusu olurdum. Tenis hocası olmak, bunun öğreteni olmak istemiyorum. Tenis oyuncusu olup yurt içi ve yurt dışı turnuvalarda yarışmak istiyorum. 21 yaşındayım. Profesyonel tenisçiler 5-8 yaş arası başlamışlar genelde. Secret belgeselini seyrettiniz mi ya da kitabını okudunuz mu ? Evren isteklerde sınır tanımıyor öyle değil mi ? Ben profesyonel tenis oyuncusu olduğumun imgelemesini yapsam her gün, tenis kursuna gitsem ve çok çalışsam olur mu ? Ben bunu imgelediğimde kaslarım, vücudum da o şekli alır mı ? Tabi spor da yaparak:) 15 senede profesyonel olmak yerine bunu 3-4 yılda başarabilir miyim ? Ben yapabileceğime inanıyorum ancak bir taraftan da tedirginlik var ? En çok istediğim ve en iyi yapabileceğim şey tenis oyuncusu olmam mıdır ? Sİz hayat amacınızın insanların hayatına dokunmak olduğunu anladıktan sonra mı bunun için yapabileceğiniz her şeyi yaptınız ? Yani % 100 emin miydiniz en başta? Yoksa bir şeyler ortaya çıktıktan sonra mı emin olarak bu alana yöneldiniz ?

 4. Mert Çuhadaroğlu : Aralık 29, 2014 at 10:18 pm

  Merhaba Ayça Hanım, tenisi ilerleterek başarılı bir tenis hocası olabilirsiniz, 15 senede profesyonel olmak yerine bunu 3-4 yılda yapabilmeniz çok güç, bazı konularda fiziksel sınırları zihinsel imgeleme ile aşmak mümkün olmayabilir. Ben yola çıktıktan sonra yol aydınlandı, siz de tenis sporuna gönül verdiyseniz bu alanda ilerlerken muhtelif seçenekler ile karşılaşacaksınız, belki de tenis organizasyonlarında halkla ilişkiler ve tanıtımı üstlenip aynı zamanda tenis öğretmenliği yapacaksınız. Her şey gönlünüzce olsun, güzel bir yeni yıl dilerim.

 5. teşekkürler çok bilgilendirici bir yazı olmuş

 6. Herkes nedense bir meslek amaç ediniyor bu hayatta. Ben ise insanları belli kalıplar içine sokmayı yanlış buluyorum.o hakim bu savcı vs olmamalı o insan demeli önce.Dediğim gibi farklıyım çoğuna göre bu yüzden yargılanıyorum ve ahmak yerine konuluyorum.Zoruma gidiyor açıkcası ve böyle kat kat biriktikten sonra artık çöktüm sabah uyanmam için sizinki gibi bir sebebim yok.Hayat artık kabak tadı verdi denilebilir.

  Not:Yaptıģınız işi takdir ediyorum ve devamlılıģını diliyorum.

 7. Farklılıklarımızla daha güzeliz Sedat Bey; önce insan olmak, sevgiden yana olmak her şeyden daha önemli.

 8. Hayat amacı değil de ‘hayatın amacını’ merak ediyorum. Varoluşun nedeni, dünyanın ne için varolduğunu… Bu konuyla ilgili bir bilginiz var mı?

 9. Maalesef bu konu ile ilgili bir bilgim yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − nine =