10 YIL ÖNCE / 10 YIL SONRA – MEYDAN OKUMA

10 YIL ÖNCE / 10 YIL SONRA – MEYDAN OKUMA

Sosyal medya platformlarında uygulamaya giren 10 yıl önce 10 yıl sonra akımı #10yearchallenge diğer ülkelerde olduğu gibi Ülkemizde de hızlı bir şekilde yayıldı. Çoğu kullanıcı kendisinin 10 yıl arayla çekilmiş fotoğraflarını sosyal medyada paylaştı. Gazete haberlerine göre, bu yeni trende tüm dünyada milyonlarca kişi ilgi göstermiş. Facebook’un yüz tanıma algoritmaları geliştirdiği bile iddia edildi, Facebook ise bir açıklama yaparak iddiaların asılsız olduğunu öne sürdü.

10 yıl önce – 10 yıl sonra yöntemi bizim koçlukta kullandığımız bir tekniği hatırlattı bana. Bugünkü yazımda kısaca bu teknikten bahsetmek istedim. Ay sonunda piyasaya çıkması beklenen altıncı kitabım Mutluluğun Şifresi’nde detaylı ve örnekli olarak yer alıyor.

Bahsedeceğim çalışma yazılı olarak yapılıyor. Yarım saat ayırmanız yeterli olur, sevdiğiniz rahat ettiğiniz bir ortam bulun, içeceğinizi alın, isterseniz biraz müzik de açabilirsiniz. Hadi bakalım kağıt kalemi alın çalışmaya başlıyoruz.

Önce 10 yıl önceki halimize bir mektup yazacağız, düşünün bakalım 10 yıl önce bugünlerde genel olarak neler yapıyordunuz, nasıl bir hayatınız vardı? 10 yıl önceki kendinize neler söylemek isterdiniz onun yolunu aydınlatabilecek veya hayat yolculuğunda işini kolaylaştırabilecek. Ben kendi mektubumda 10 yıl önceki halime korkmamasını söyledim, daha fazla güvenmesini, dengeye önem vermesini, sabırla beklerse isteklerinin çoğunun gerçekleşeceğini.

Bundan sonra da benzer şekilde 10 yıl sonraki halimize ulaşıp o günden bugüne bir mektup yazacağız ama lütfen öncesinde biraz hayal kuralım, 10 yıl sonra bugünlerde nasıl bir hayatımız olmasını istiyoruz, bu kısmı oldukça önemli bence. Bu hayatı biraz gözünüzde canlandırdıktan sonra bugünkü halinize mesajlar içeren, işinizi kolaylaştırabilecek, hayallerinize ulaşmanızda sizi motive edebilecek bir mektup yazıyorsunuz.

Benim mektubumda isteklerimin gerçekleştiği, önemli olanın ulaşmak değil yolculuktan keyif almak olduğu, daha fazla keyif almanın önemli olduğu, sevgiye ve ilişkilere daha fazla zaman ayırmanın iyi geleceği, kızların hızla büyüdüğü bu zamanları iyi değerlendirmek gerektiği gibi şeyler yazıyor, sizin mektubunuzda neler olabilir?

Mektupları yazdıktan sonra saklayın lütfen, hatta arada bir çıkarıp okuyun, kendinizi iyi hissedeceğinizi ve gelecekteki hayallerinize daha kolay kavuşacağınızı düşünüyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Yayınlanmış olan beş kitabıma D&R ve diğer kitapçılardan ulaşabilirsiniz, koçluk hakkında bilgi almak için ise [email protected] adresine mail atmanız yeterli.

Paylaş

Önerilen Yazılar