1.GÜN – BİR HEDEF BELİRLEYİN VE HAREKETE GEÇİN


Salı sabahı Avrupa Yakası’nda yayıncım ile buluştum. Devamında ise Atatürk Hava Limanı’na inen Ayşe ile Yeşilköy Sahilinde güzel bir cafede çalışmaya başladık. İlk seansımızda Ayşe’nin hayatının genel bir fotoğrafını çektik.

Nereden başlayacağımızı, hangi konulara ağırlık vereceğimizi birlikte tespit ettik. Daha sonra Ayşe hayatı ile ilgili bazı hedefler belirledi ve bu hedeflere ilişkin 2014 yılında neler yapabileceğimizi konuştuk.

Ayşe’nin hedefleri arasında; kilo vermek, düzenli spor yapmaya başlamak, daha sağlıklı beslenmek, kariyer değişikliği ve evlenip çocuk sahibi olabileceği “düzgün” birisi ile tanışmak vardı.

Hedeflerini tespit etmesi kolay olmuştu, bu konular üzerinde uzun zamandır düşünüyordu, diğer yandan bir türlü harekete geçmemiş veya devamını getirememişti. Koçluk çalışmamızın bu anlamda kendisine yardımcı olabileceğini düşünüyordu. Haklıydı.

Öncelikle ona sorduğum sorular ve sunduğum farklı bakış açıları ile hedeflerini netleştirmesini sağladım.

Sağlıklı yaşam ile ilgili hedefleri; iki ayda 8 kg. vermek, bunun için haftanın 3 günü düzenli olarak yarım saat yürüyüş yapmak, 2 gün yarım saat bisiklete binmek, yarım saat erken kalkarak güne evde yapılan bir kahvaltı ile başlamak, iş yerinde öğle yemeğinde evden götüreceği bir şeyler yemek, akşamları evde yemek pişirmek, mümkün olmazsa doyurucu ve sağlıklı bir salata hazırlamak şekline dönüştü.

Kariyer değişikliği konusunda iki saatlik bir çalışma yaptık. İçinde bulunduğu sektörden memnun olduğu, uzun yıllardır çalıştığı aile şirketindeki yapının onu bunalttığı ve yıprattığı sonucuna vardı. Hazırlamış olduğu CV’sini beraber gözden geçirdik ve kuzenimin ortağı olduğu bir eleman yerleştirme firmasına göndermesini sağladım. İlk adımı atmıştık.

İlişkiler için de başlangıç olarak bir değerler çalışması yaptık. Bugüne kadar nasıl bir insan ve nasıl bir ilişki istediğini tarif etmiş ancak bunlar yeterli olmamıştı. Değerler çalışması ile bir ilişkinin ona neler hissettirmesinin Ayşe’yi mutlu edebileceğini keşfettirdim. Artık elinde kendisine özgü bir değerler tablosu var, birisi ile tanışıp 3-4 ay flört ettikten sonra neler hissettiğine bakarak bu ilişkinin kendisi için “doğru” ilişki olup olmadığını daha kolay bir şekilde anlayabilecek.

Daha sonra Ayşe’den tüm hedeflerine ilişkin olarak ayrı ayrı bu hedefleri niye gerçekleştirmek istediğine dair 10’ar tane güçlü neden bulmasını ve yazmasını istedim. Her gece yatmadan önce ve sabah uyandığında bu nedenleri gözden geçirerek arzu ettiği motivasyonu daha kolay yakalayabilecek.

Son olarak ise yapmak istediği şeylerin her birini en az bir kişiye anlatmasını ve anlattığı kişiden kendisine eğer ihtiyaç duyarsa destek olmasını talep etmesini istedim.

Benim yanımda önce annesini aradı, daha sağlıklı beslenmeye karar verdiğini ve yoğun iş temposunda bazen yemek pişirmeye fırsat bulamadığını söyledi. Annesine kilo verme hedefini anlatıp yardım istedi. Annesi her Pazar akşamı birkaç tencere yemeği kendisi için hazırlayacağını ve yardımcı olmaktan çok mutlu olacağını söylemiş.

Ayşe daha sonra en yakın arkadaşı Elif’i arayarak (Elif yoga eğitmeni) sabah veya akşam saatlerinde kendisi ile birlikte yürüyüş yapıp yapmayacağını sordu. Ona kilo verme ve düzenli spor yapma hedeflerinden bahsetti. Ayşe paylaşım ve aile değerleri çok yüksek bir insandı, değerler çalışması ile bunu ortaya koymuştuk. Tek başına bir şeyler yapmaya başladığında buna uzun süre devam edemiyordu, çözüm birisi ile birlikte istediklerini yapmasında gizliydi.

Daha önceki çalışmalarını hatırlamasını istediğimde bir arkadaşının ona eşlik ettiği durum ve koşullarda çok daha etkili sonuçlar aldığını belirtmişti.

Kariyer konusuna ilişkin olarak ise ağabeyini aradı ve bu kez iş değişikliği konusunda daha ciddi olduğunu söyledi. Ağabeyi İzmir’in önemli firmalarından birisinde insan kaynakları bölümünde çalışıyordu. Yaptığımız çalışma ile nasıl bir iş ortamının Ayşe’yi daha mutlu edebileceği konusu netleşmişti. Bu tanıma uyan iş yerlerinin eleman araması durumunda değişikliğe hazırdı. Onu biraz cesaretlendirdim ve daha aktif bir tutum takınmasını istedim. Kuzenime ve ağabeyine haber vermiştik ama bu yeterli olmayabilirdi.

İzmir’de çalışmak isteyebileceği tüm firmaları listelemesini istedim, bu firmaların internet sitelerini inceleyerek eleman arayışında olup olmadıklarına bakmaya ve eğer uygun bir ilan verse kendisi doğrudan başvurmaya karar verdi. Kuşkusuz bu daha proaktif bir yaklaşım olacaktı.

İlişkiler konusunda harekete geçmek ise diğer konulardan biraz farklıdır. Bunu Ayşe’ye de anlattım. Şimdi sizlerle de paylaşıyorum.

Harekete geçmeden önce eğer mümkünse kişinin kendisini fiziksel olarak hazır hissetmesi, yani güzel, çekici veya hoş bulması gerekir. Bu bazı kişiler için bir saç kesimi değişikliği olabilir, bazıları için birkaç parça yeni kıyafet almak, bazıları için de kilo vermek ve spora başlamak. Kişi istediği görünüm için çaba gösterdikçe özgüveni artar.

İlişkiler ile ilgili bir diğer konu ise sosyalleşme gereğidir. Sürekli evde oturarak veya ev – iş arasında mekik dokuyarak ihtimalleri sınırlandırırsınız. Ayşe son zamanlarda işine çok fazla ağırlık vermiş, hafta sonlarını evde dinlenerek geçirmiş ve arkadaş çevresi ile hobilerinden bir miktar uzaklaşmıştı.

Benim yanımda bir süredir görmediği beş arkadaşını arayarak hallerini hatırlarını sordu. Bu bile güzel bir başlangıçtı, bir sonraki aramasında bir program yapmayı teklif edebilirdi artık.

Hobi olarak ise hep hayal ettiği, bir türlü başlayamadığı pateni seçti. Hafta sonları paten dersi almaya karar verdi. Bu aynı zamanda dışarıda daha çok zaman geçirmek, sağlıklı yaşamak ve kilo vermek hedeflerini destekleyen bir aktivite olmuştu.

Ayşe ilk günün sonunda kendisini iyi hissetmeye başlamıştı. Anadolu Yakası’nda oturan bir arkadaşında kalacaktı, onu arkadaşının evine yakın bir noktaya bıraktım. Ertesi sabah buluşmak üzere vedalaştık.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.