Mutluluk üzerine düşünmekten, gözlem yapmaktan ve yazılar yazmaktan büyük keyif alıyorum. Mutluluğu daha somut hale getirmek için kullandığım yöntemlerden bir tanesi de yaşam kalitemize odaklanmak. Yaşam kalitemizi artırdığımızda mutluluk anlamında bir avantaj elde ettiğimizi düşünüyorum, bugün bu konu hakkında bazı pratik önerilerimi paylaşmak istedim sizlerle.

Standart bir günün üçte biri çalışarak geçiyor, dolayısı ile yaşam kalitesi dediğimizde insanın severek yaptığı bir işi olması kuşkusuz çok önemli; ya sevdiğiniz işi yapın ya da yaptığınız işi daha çok severek yapmanın yöntemlerini araştırın lütfen, işiniz sizi tatmin etmiyorsa ve severek yapmanın bir yolunu bulamıyorsanız da başka alternatif işler aramaktan geri durmayın.

Günün yine yaklaşık olarak üçte biri de uyuyarak geçiyor, iyi bir gece uykusuna sahip olmak hem kaliteli bir yaşam hem de mutluluk için önemli.

Sağlıklı olmadığımız zaman kaliteli bir yaşam sürdürmek zorlaşıyor, bunun için uykunuzun yanı sıra beslenmenize de dikkat edin lütfen, sağlık kontrollerinizi ihmal etmeyin ve her gün en az yarım saat egzersiz yapmaya çalışın.

Kendimize zaman ayırmak ve bu zamanı kaliteli bir şekilde geçirmek de elbette çok önemli; ister güzel bir kitap okuyun, ister güzel bir film seçin, en azından hafta sonlarında kendinize biraz zaman ayırmaya çalışın, ihmal etmeyin kendinizi, bununla ilgili ayrı bir yazı kaleme almıştım dün, ruhunuzu besleyin isimli bu yazımı da okuyabilirsiniz.

Sevgi bağlarına sahip olmak ve sevgi dolu zamanlar geçirmek de çok önemli kaliteli bir yaşam için, hayatlarının sonuna yaklaşmış insanlarla yapılan röportajlarda hep bu konunun gündeme gelmesi boşa değil, sevgiye daha çok zaman ayırmamızı öğütlüyor bize daha yaşlı kişiler, kulak verelim. Göremeseniz bile arayın en azından sevdiklerinizi ve hemen bugün başlayın.

Ve daha fazla affedici olun, içinizde öfke biriktirmeyin, bu tip duygular yaşam kalitenizi azaltacaktır.

Çok mükemmelliyetçi olmamaya çalışın, hata yapma izni verin kendinize.

Maneviyata da önem verin, şükredin, dua edin, huzur önemlidir.

Ve biraz yavaşlayın, sindirerek yaşayın hayatın güzelliklerini.

Sevgi ile kalın.

Not: Güçlü bir değişim dönüşüm programı olan Mutlulukla Değişim Programı sonbahar dönemi kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atınız.