Hepimizin mutabık olduğu bir konu var, o da anda kaldığımızda, şimdide yaşadığımızda huzuru ve mutluluğu deneyimlemenin daha kolay olduğu. Diğer yandan; zihnimizin geçmişe ve geleceğe yaptığı yolculukları her zaman engellemek mümkün olmuyor.

Geleceği düşündüğünüzde daha çok endişe hisseden gruba dahilseniz hayattan keyif almanız da zorlaşacaktır. En kötü ihtimal senaryolarının yanına en iyi ihtimal senaryolarını da yerleştirmek en azından bir denge durumu yaratabilir.

İnsanoğlu olarak belirsizliğe tahammülümüz çok düşük, bu nedenle bazen en kötü ihtimal senaryolarını bile belirsizliğe tercih edebiliyoruz, bu da en basitinden potansiyelimizi sınırlandırıyor.

Eğer düşüncelerimizle belli ölçülerde geleceğimizi oluşturuyorsak gelecekteki yani bilinmeyendeki fırsatlara da zaman zaman odaklanmak gerekir.

Risk almak konusunda çok istekli değiliz sanırım ya da hayal kırıklığı yaşamaktan çok korkuyoruz. Elbette bunlar da yetiştirilme tarzımızın da bir miktar payı var.

En iyi ihtimalle neler olabilir sorusunu da zaman zaman kendimize hatırlatmalıyız. Hep kötü ihtimallere oynamakla geçmez hayat.

Aslında en güzeli içinde olduğumuz ana daha fazla odaklanmak, geleceği mümkün olduğu ölçüde daha az düşünmek. Düşündüğümüz zaman da sadece kötü ihtimalleri değil iyi ihtimalleri de hesaba katmak.

Gelecekle ilgili planlarımız daha esnek olmalı, mutlaka şu şekilde olacak diye diretmemeliyiz, yol gösterici mahiyette genel bir yön duygusu verecek kadar olmaları yeterli bence. Planların içinde çok fazla detay olduğu zaman hayatı bir yapılacaklar listesine çeviriyoruz, güzel sürprizlere daha az yer kalıyor sanki.

Yarın yeni bir gün, yeni bir hafta başlıyor, bırakın hayat sizi biraz şaşırtsın.

Sevgi ile kalın.

Not: Eylül ayı koçluk ön görüşmeleri devam etmektedir, bilgi ve randevu için lütfen mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atınız.