YAŞAM KALİTEMİZİ ARTIRMAK


Ne kadar kaliteli bir yaşam sürüyoruz? Bence çok önemli bir soru, zaman zaman bu sorunun cevabı üzerine düşünmek, bir yol haritası çıkarmak ve uygulamaya çalışmak çok önemli.

Yaşam kalitemizi artırmak için başkasına veya çok fazla şeye ihtiyacımız yok, bunu kendi başımıza yapabiliriz, sadece bir miktar çaba gerektiriyor. Elbette elde edilecek sonuç, verilen emeğe değecektir diye düşünüyorum.

Yaşam kalitesini artırmak dediğimizde bunu sosyal, zihinsel ve ruhsal ihtiyaçlarımızın günlük olarak karşılanması olarak düşünüyorum.

Temel ihtiyaçlarımız veya fiziksel ihtiyaçlarımız karşılandıktan sonra 3 farklı grupta ihtiyacımız kalıyor.

Sosyal ihtiyaçlar: sevmek, sevilmek, iletişim, paylaşım.

Zihinsel ihtiyaçlar: öğrenmek, kendimizi geliştirmek.

Ruhsal ihtiyaçlar: iz bırakmak, arkamızda güzel bir miras bırakmak.

Bence bu ihtiyaçların ne ölçüde karşılandığı yaşam kalitemizi belirleyen unsurlar arasında önemli bir yere sahip.

Dikkat edilmesi gereken nokta bu ihtiyaçların her gün karşılanmasının esas farkı yaratabileceğidir.

Sosyal ihtiyaçlar için birlikte olmaktan keyif aldığınız, enerjisi yüksek olan ve sizin de enerjinizi artırdığını düşündüğünüz herhangi bir kişi ile (bu eşiniz/sevgiliniz, yakın bir dostunuz, sadece muhabbetini sevdiğiniz bir arkadaşınız olabilir) 15 dakika sohbet etmek yeterlidir. Bunu bir kahve eşliğinde yüz yüze yapabileceğiniz gibi telefonla konuşarak da benzer sonucu elde edebilirsiniz. Sohbetin keyifli olması ve sizi gülümsetmesi önemlidir.

Zihinsel ihtiyaçlar ile ilgili olarak her gün 15 dakika kendinize yatırım yapmanızı önerebilirim. Size bilgi verecek, sizi geliştirecek kitaplar okumak, bir belgesel izlemek, resim yapmak, yazı yazmak, satranç oynamak, bulmaca çözmek gibi faaliyetler içinden birisini veya bazılarını seçebilirsiniz. Faaliyet, yaratıcılığınızı kullanmanızı sağlıyorsa çok daha iyi olacaktır.

Ruhsal ihtiyaçlar veya iz bırakma alanı ise tanıdığınız veya tanımadığınız birisine (tabii ki bir sokak hayvanı da olabilir) hiçbir karşılık beklemeden yardımcı olmak ile ilgili. Belki fark etmeyeceksiniz ama onların hayatında ve dolayısıyla dünyada bir iz bırakmış olacaksınız. Bunun için günde 15 dakika ayırmanızı önereceğim. Bu sabah hiç tanımadığım bir köpekle beraber yürüyüş yaptım ve onun başını okşadım. Dün adres soran birisine gideceği yere kadar eşlik ettim. Bunlar gibi basit şeyler işte. Huzur ve mutlulukla dolduğunuzu hissedeceksiniz.

Hepinize yaşam kalitenizi artırmaya başlayacağınız güzel bir gün diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 3 =