MUTLULUĞUN AŞAMALARI VE BİR YOL ÖNERİSİ


 

Sabahları paylaştığım günaydın fotoğrafları genellikle deniz kıyısına ait oluyor. Geçtiğimiz günlerde sevdiğim bir arkadaşım yayınladığım deniz kıyısı fotoğrafına ve günaydın mesajıma yorum yaptı: “Deniz kıyısında olunca mutlu olmak kolay” şeklinde. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki deniz kıyısında tatilde filan değilim, takipçilerimin çoğu gibi İstanbul’da işimin gücümün başındayım ve bayramlar hariç pek tatil yapma fırsatım bu aralar olmuyor.

Mutluluğun pek çok aşaması var, ilk aşamalarından birisi de arkadaşımın belirttiği gibi bulunduğun yere, mevsime, yaptığımız şeylere göre değişen mutluluk.

Eskiden çok uzun yıllar mutluluğu bende bu şekilde tanımladığım için mutluluğum lunapark treni gibi inişli ve çıkışlı bir seyir izledi.

Yazın ve özellikle tatildeyken çok daha iyi hissederdim kendimi, kış yaklaştıkça bazen bunalırdım.

Daha sonra mutluluğun çok farklı bir seviyesini deneyimleme şansım oldu. Bu seviyede nerede olduğunuzdan ve ne yaptığınızdan bağımsız olarak içten gelen bir neşe hali neredeyse sürekli olarak size eşlik ediyor.

Sağlık problemlerini bir kenara koyuyorum, geçinebileceğim kadar param varsa ve özgürsem beni ailemle Dünya’nın neresine koyarsanız koyun, istediğiniz mevsime götürün yine mutlu olurum ben.

Benim deneyimimde mutluluğun bu seviyesine geçiş yaklaşık olarak bir yıllık bir süreç içinde gerçekleşti açıkçası.

Böyle bir yolculuk yapmak isterseniz yardımcı olması amacıyla yolculuğumun bazı önemli kilometre taşlarını sizinle de paylaşmak istedim:

İlham almak, ilham verici yazılar okumak, ilham veren insanlarla daha sık birlikte olmak

Kendini, hayatta yapmam dediğin bir şeyin başrolünde bulduğunda direksiyona sıkıcı sarılmak ve yolculuğun keyfini çıkarmak

Dua etmek, şükretmek, bunları düzenli olarak yapmak

Keyif almanın önemini gözden kaçırmamak, bazen çabayı azaltıp keyfi artırmanın daha iyi sonuçlar almamızı sağladığını anlamak

Mutlaka ama mutlaka diğer insanlar ve canlılar için bir şeyler yapmak, yaptığımız işlerde bizi aşan bir anlam aramak, bunu bizi aşan bir yarar oluşturarak yapabileceğimizi bilmek

Sadece bedenimizin değil ruhumuzun da beslenmeye ihtiyacını olduğunu kavramak

Sevgiye açık olmak, daha fazla güvenmek

Olasılıklara açık olmak, yargısız bir zihinle hayatı yaşamak, daha fazla anda kalmak..

Sevgiler.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven − 7 =