BİR BİLGE – ÇİÇEK MEDİTASYONU

BİR BİLGE – ÇİÇEK MEDİTASYONU

Tatil dönüşü bir süredir görmediğim Bilge’yi ziyarete gittim. Büyük emek verdiği bahçesinde mutluluk içinde dolaşıyordu. Bir çiçeğe doğru eğilmişti, beni gördü ama konuşmadı. Çiçekle konuşmaya başladı, ona ne kadar güzel ve büyüleyici olduğunu söylüyordu. Sonra bana döndü ve “hoş geldin, bu çiçeğin ne kadar güzel olduğuna yakından bakmalısın” dedi. Yaklaştım, “bildiğin çiçek işte, diğerlerinden ne farkı var?” diye sordum.

“Bir bilge adayı olarak farkındalığın çok daha yüksek olmalı” diye cevap verdi. “Ona baktığında gözlerinin gördüğünden daha fazlasına sahip olduğunu anlamalısın, bunu fark edemezsen insanları da iyi anlayamazsın” diye devam etti.

“Çiçeklerle insanlar birbirlerine benzerler. Hücreleri vardır, her biri birbirine benziyor gibi gözükse de her biri farklı bir güzelliğe sahiptir ve sevgiyle sulanmalıdırlar.”

“Haklısın” dedim biraz da utanarak.

“Utanmana gerek yok, öğreneceksin, eğitimin devam ediyor, üstelik sen 45 yaşındasın, ben ise 70’imi çoktan devirdim.”

“Arılardan korktuğum için çiçeklere çok yaklaşmıyorum.”

“Arılar olmasa idi Dünya olmazdı. Çiçekler niye bu kadar güzel ve renkli biliyor musun?”

“Sen anlatsana”

“Arıları kendine çekebilmek için süslenir çiçekler, dünyadaki doğal yaşamın devamı bu şekilde sağlanır.”

“Anladım.”

“Bilmek yetmez, deneyimlemek gerekir, bundan sonra her gün beş dakikanı çiçeklere ayırmanı istiyorum. Sakince dur, izle onları, sevgiyle konuş, bu bildiğim en etkili meditasyondur.”

“Tamam, deneyeceğim, çok teşekkür ederim.”

“Rica ederim.”

Sonrasında içeri geçtik, Bilge çay demledi, sohbet etmeye başladık. Çok güzel bir konudan bahsettik, önyargılardan kurtulmak, sohbetimizi yarın okuyabilirsiniz.

Sevgi ile kalın.

Not: Sonbahar dönemi koçluk çalışmalarından yararlanmak ve ön görüşmelere katılmak için mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş