Kendimi ortalama zekaya sahip mutlu bir insan olarak görüyorum. Zeki olmak elbette önemli, diğer yandan bence daha önemli olan zekamızı mutluluk için kullanabilmek. Bugün bu konu hakkındaki düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim. Katkılarınızı yorum olarak belirtebilirsiniz her zaman olduğu gibi.

Zeka ve mutluluk arasındaki ilişkide önemli olan faktörlerden bir tanesi planlamadır. Hiç planlama yapmazsanız zamanınızı iyi yönetemezsiniz, öncelikleri belirleyemez ya da uygulayamazsınız. Planlama yaparken yani zamanınızı planlarken mutlaka kendinize ve sevdiklerinize zaman ayırın.

İkinci bir konu ise sabırlı olmaktır. Dördüncü kitabım Senin Olan Sana Gelir de hikayeler aracılığı ile bu çok önemli konuyu anlatmaya çalıştım elimden geldiğince. Zeki bir insanın aynı zamanda sabırlı olmayı bilmesi, öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum, mutluluk açısından sabır çok önemlidir.

Benim isteklerimin çoğu gerçekleşir, diğer yandan benim istediğim zamanda değil genellikle daha sonra gerçekleşir. Zaman içinde hayat yolculuğundan keyif almayı ve sabırlı olmayı öğrendim.

Son olarak da hayal kurmaktan bahsetmek istiyorum. Zeka ve mutluluk arasındaki ilişkide çok önemli bir nokta hayal kurmaktır.

Mutlu insanların hayal kurmaya özel bir önem verdiklerini gözlemliyorum. Eğer yapabilirseniz hayallerinizi yazılı hale getirin ve aradan bir iki yıl geçtikten sonra listenizi inceleyin, çoğunun gerçekleştiğini görebilirsiniz.

Hayal kurmak konusu önemli, bu konuya yarın da devam edeceğiz.

Sevgi ile kalın.

Not: Hayatını Seç, Hayatını Değiştir, Yarına Notlar ve Senin Olan Sana Gelir isimli kitaplarıma D&R mağazalarından ve diğer kitapçılardan ulaşabilir ya da internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.