Eğer hayat henüz yaşanmamış günlerin toplamı ise o halde hayat sadece ileriye doğru yaşanmalıdır. İnsan baktığı yöne doğru ilerler ve arkaya bakarak ileri gitmek çok zordur.

Bu nedenle geçmişi geçmişte bırakmak önemlidir. Kendimizi ve diğer insanları affedebilmek, ayrıca gerekli dersleri çıkardıktan sonra geçmişteki üzüntü ve pişmanlıkları çok fazla gündeme getirmemek gerekir.

Daha mutlu bir hayat sürmek istiyorsak yukarıdaki paragrafta anlattıklarımı bir şekilde uygulamaya geçirmeliyiz. Bilmek ve uygulamak arasında her zaman bir mesafe vardır, bu mesafe kişiden kişiye ve konudan konuya değişebilir, diğer yandan unutmayalım her yolculuk bir adımla başlar.

Mutluluk, bir adım sen, bir adım ben, belki bir gün ortada buluşabiliriz. Siz bir adım attığınızda evren de size doğru bir adım atar, belki tahmin ettiğinizden daha kolay olur.

Gelin bugün bu konuda sizi mutlu edecek küçük bir adım atın, ertelemeyin, daha doğru bir zaman yok. İnsanın en büyük yanılgılarından birisi de doğru zamanı beklerken bir şeyleri sürekli ertelemektir. Mutluluk ve yaşam ertelemeye gelmez, hayaller de öyle.

Geçmişte takılıp kalmayın, kimsenin geçmişi hatasız veya mükemmel değil, hepimiz takıldık, düştük ve bir şekilde ayağa kalkıp devam ettik, insan olmanın doğasında bunlar var.

Takıldığımız taşlara bakmak yerine önümüzde uzanan güzel hayata odaklanalım lütfen.

Geçmiş bazen bizi güçlendirir ama bizi mutlu eden daha çok gelecektir.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla değişim programı Eylül ayı kayıtları başlamıştır, bilgi ve kayıt için mert@mertcuhadaroglu.com adresine mail atabilirsiniz.